Μετά τη διαφορά των σχεδόν 9 μονάδων μεταξύ Στέφανου Κασσελάκη και Εφης Αχτσιόγλου, υπήρξε πραγματική συζήτηση για το κατά πόσον πρέπει ή δεν πρέπει να διεξαχθεί ο δεύτερος γύρος. Ακόμη και στελέχη που στήριξαν την Αχτσιόγλου, όπως ο Γιώργος Καραμέρος, μίλησαν ανοιχτά για μη διεξαγωγή δεύτερου γύρου, αποτυπώνοντας δημοσίως ένα κλίμα που πήγε να δημιουργηθεί. Η συζήτηση, ωστόσο, κόπηκε εν τη γενέσει της από το επιτελείο της υποψήφιας προέδρου, καθώς προκρίθηκε η άποψη πως το κόμμα δεν μπορεί να παραδοθεί αμαχητί και θα πρέπει να τα δώσουν όλα για όλα για το στέμμα, «ώστε ο ΣΥΡΙΖΑ να μην καταλήξει στα χέρια ενός ξένου», όπως θεωρείται από το ιερατείο ο Κασσελάκης.
Αυτοκαταστροφική δήλωση
Ενδεικτικό αυτού που σας λέω είναι η δήλωση της κ. Αχτσιόγλου μετά το αποτέλεσμα, η οποία ήταν ιδιαίτερα επιθετική για τον πρώτο της κούρσας, αφήνοντας αιχμές για την «πολιτικότητα» του Κασσελάκη. Εμπειρος επικοινωνιολόγος έλεγε στη στήλη πως η δήλωση ήταν αυτοκαταστροφική. Μάλλον το είπε επειδή δεν είναι ΣΥΡΙΖΑ.
Αμήχανα μάτια
Πηγή της στήλης, που βρισκόταν το βράδυ της Κυριακής στην Κουμουνδούρου, μου έλεγε πως το κλίμα ήταν πολύ ηλεκτρισμένο. «30 ζευγάρια μάτια δεν διασταυρώθηκαν μεταξύ τους», μου είπε χαρακτηριστικά μεταφέροντας το βαρύ κλίμα από τα… άδυτα.
Ενίσχυση
Να σας πω κι ένα νεοδημοκρατικό. Στην Καλαμάτα βρίσκεται από χθες ο Γιάννης Μπρατάκος, που επισκέφθηκε το εκλογικό κέντρο του Δημήτρη Πτωχού. Τις τελευταίες ημέρες στο Μαξίμου υπάρχει έντονη κινητικότητα για τον υποψήφιο περιφερειάρχη. Στόχος είναι ο Πτωχός να κερδίσει από την πρώτη Κυριακή, καθώς η Περιφέρεια Πελοποννήσου έχει σημειολογικά μεγάλη σημασία για την Κεντροδεξιά. Η προσπάθεια πάντως είναι… συντονισμένη.