Επίσκεψη στο σπίτι του Νίκου Χαρδαλιά θα πραγματοποιήσει αύριο ο Κυριάκος Μητσοτάκης. Αυτό που σας γράφω είναι πραγματικό, καθώς ο πρωθυπουργός θα βρεθεί στον Βύρωνα, ξεκινώντας την επίσκεψή του από το πατρικό του υποψήφιου περιφερειάρχη, με τη σημειολογία να είναι σαφής: πρόκειται για μια λαϊκή γειτονιά, με το πρόγραμμα να περιλαμβάνει επίσκεψη και καφέ στην πλατεία του Αγίου Λαζάρου, η οποία παρεμπιπτόντως αποτελεί διαχρονικό στέκι του Γιάννη Αντετοκούνμπο από την εποχή που έπαιζε στον γειτονικό Ζωγράφου.
Αθέατη μάχη στα άκρα
Οι πρώτες δημοσκοπήσεις φτάνουν πια στο Μαξίμου και σε αυτές μπορεί να εντοπίσει κανείς μια «αθέατη» μάχη μεταξύ των τριών ακραίων δεξιών κομμάτων του πολιτικού φάσματος, που το ένα παλεύει να κατισχύσει του άλλου. Ο μεν Βελόπουλος ανεβαίνει, οι Σπαρτιάτες πέφτουν και η Νίκη, που έχει άλλο μοντέλο πολιτικής, προσπαθεί να επιβιώσει. Αυτή η μάχη μέσα στην εβδομάδα έγινε για λίγο ορατή, όπως φάνηκε από μια αποστροφή του ειδικού αγορητή της Ελληνικής Λύσης, Κωνσταντίνου Χήτα, ο οποίος επιτέθηκε σφόδρα στους Σπαρτιάτες, αλλά και στη Νίκη. Τι είπε; Πως οι ψηφοφόροι του κόμματός του δεν ψηφίζουν «καθ’ υπόδειξη ή κατ’ εντολή από δήθεν παπάδες, δήθεν ρασοφόρους, δήθεν γέροντες ή από δήθεν κρατούμενους στις φυλακές».
Παραμένει ο Καλπαδάκης
Μέσα στη γενική αναταραχή που επικρατεί στον ΣΥΡΙΖΑ τις τελευταίες ημέρες, υπάρχει ένας προβληματισμός που (πρέπει να) ξεπερνά τα στενά όρια του κόμματος. Να μην πειραχτεί ένα βασικό κεκτημένο που πέτυχε η αξιωματική αντιπολίτευση τα τελευταία χρόνια και έχει να κάνει με τις θέσεις της στα εθνικά θέματα. Θυμίζω πως ο ΣΥΡΙΖΑ από το 2020, όταν υπήρξε εσωκομματική αναταραχή με αφορμή το θέμα της συμφωνίας με την Αίγυπτο, έχει σταθερή και αταλάντευτη εθνική γραμμή. Η πρώτη συνέντευξη του Στέφανου Κασσελάκη ήταν καθησυχαστική ως προς το σκέλος αυτό, καθώς έδειξε πως η γραμμή παραμένει αταλάντευτη. Η πληροφορία, δε, που έχει η στήλη είναι πως ο Βαγγέλης Καλπαδάκης, διπλωματικός σύμβουλος του Τσίπρα και εις εκ των αρχιτεκτόνων της γραμμής αυτής, θα παραμείνει το επόμενο διάστημα στην Κουμουνδούρου στο πλευρό του νέου προέδρου.
Ατυπος συνδετικός κρίκος
Την ίδια ώρα, ο Αλέξης Τσίπρας θα είναι ο εκπρόσωπος του ΣΥΡΙΖΑ στο Συμβούλιο της Ευρώπης παρέα με κορυφαία στελέχη άλλων κομμάτων, όπως η Ντόρα Μπακογιάννη από τη Ν.Δ. και ο Γιώργος Παπανδρέου από το ΠΑΣΟΚ. Η στήλη σάς είχε ενημερώσει πρώτη πως ο τέως πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ κοιτάζει προς την Εσπερία. Οπως έμαθα, ο Καλπαδάκης θα συμβουλεύει και τον τέως πρόεδρο στη νέα του θέση, αποτελώντας έτσι έναν άτυπο συνδετικό κρίκο μεταξύ παλαιάς και νέας ηγεσίας στο ευαίσθητο κομμάτι των εξωτερικών θεμάτων.
Υπολειτουργία
Την Πέμπτη, ο πρωθυπουργός από το βήμα της Κ.Ο. της Ν.Δ. έδωσε το σύνθημα πως τις επόμενες ημέρες το βάρος θα πέσει στις αυτοδιοικητικές εκλογές, καλώντας τους βουλευτές του να «βάλουν πλάτη» στους «γαλάζιους» υποψηφίους. Οι αυτοδιοικητικές εκλογές θα επηρεάσουν όλο το πολιτικό σύστημα ακόμη και τη Βουλή, η οποία αποφασίστηκε να υπολειτουργεί το δεκαήμερο 6-16 Οκτωβρίου, αφού όλα τα κόμματα θα ρίξουν το βάρος στους υποψηφίους τους ανά την Ελλάδα.
Το κόμμα στον Παππά
Η εσωκομματική αντιπολίτευση, πάντως, του κ. Κασσελάκη έχει πάρει φωτιά το τελευταίο διάστημα. Οπως έμαθε η στήλη, μια βασική κριτική που ασκείται από την πλευρά αυτή, είναι πως στην πραγματικότητα με τη νίκη Κασσελάκη το κόμμα περνάει στα χέρια του Νίκου Παππά. Ο λόγος είναι πως ο νέος πρόεδρος δεν έχει άνθρωπο εσωκομματικά, ενώ δεν γνωρίζει και πώς παίζεται αυτό το παιχνίδι. Ετσι, ενόψει συνεδρίου, όλα τα «μαγειρέματα» πίσω από τις πόρτες θα τα κάνει ο πρώην υπουργός. Μάλιστα, η εσωκομματική αντιπολίτευση δεν επιφυλάσσει και τα καλύτερα λόγια για τον Νίκο Παππά, αλλά όσα λέγονται δεν γράφονται.
«Broker»
Το μεγάλο ερώτημα είναι πλέον πώς θα κινηθεί ο Στέφανος Κασσελάκης. Θα κρατήσει ισορροπίες ή θα πάει σε ρήξεις; Οι πρώτες του κινήσεις δείχνουν εξισορροπητικές. Στέλεχος του κόμματος, ωστόσο, που γνωρίζει καλά τον νέο πρόεδρο, αφού ήταν μαζί του από την πρώτη στιγμή ανακοίνωσης της υποψηφιότητας, μου είπε επί λέξει πως ο Κασσελάκης είναι «σκληρός broker», που «θα κοιτάζει διαρκώς τη μεγάλη εικόνα».
Κρατούσε σημειώσεις
Ενα ωραίο ανέκδοτο από την Κ.Ο. του ΠΑΣΟΚ είναι πως ο Γιώργος Παπανδρέου που δεν μίλησε, κρατούσε μανιωδώς σημειώσεις από τη συνεδρίαση. Και όχι βέβαια σε κάποιο χαρτί, αλλά στο τάμπλετ του.
Σκληρό ροκ
Οι πληροφορίες λένε πως την τελευταία εβδομάδα πριν από τις αυτοδιοικητικές εκλογές θα υπάρξει σκληρό ροκ στην Πελοπόννησο, με τους τόνους να ανεβαίνουν κατακόρυφα μεταξύ των δύο στρατοπέδων, του Δημήτρη Πτωχού από τη μία και του Πέτρου Τατούλη από την άλλη. Στόχος του «γαλάζιου» υποψηφίου στην τελική ευθεία είναι να πείσει ένα κομμάτι των αναποφάσιστων, που παραμένουν σε υψηλό ποσοστό, ώστε να «κλειδώσει» την πρωτιά του.
Αμερικανοί για Αδωνι
Παρά το σχετικό δημοσίευμα για τον Αδωνι και την κινεζική εταιρεία Huawei, Αμερικανοί διπλωμάτες θεωρούν ότι ο Γεωργιάδης ποτέ δεν έμπλεξε ως υπουργός σε λόμπι υπέρ της συγκεκριμένης εταιρείας. Αντιθέτως, θυμούνται πως είχε ταχθεί εναντίον της χρήσης υλικού της σε ελληνικές υποδομές, άποψη που είχε διατυπώσει σε επαφές που είχε με τον υπουργό Εμπορίου του Τραμπ, Ρος, και πολλούς ακόμη αξιωματούχους.
Ρήξη Ανδρουλάκη – Κωνσταντινόπουλου
Η τοποθέτηση του Οδυσσέα Κωνσταντινόπουλου στην τελευταία συνεδρίαση της Κ.Ο. του ΠΑΣΟΚ έδειξε αυτό που ψιθυριζόταν εδώ και καιρό. Ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ και ο «λοχαγός» του την περίοδο των εσωκομματικών βρίσκονται πλέον σε τροχιά ρήξης. Ο κ. Κωνσταντινόπουλος ουσιαστικά παρεξέκλινε από τη θέση του αρχηγού, που λέει πως ο επόμενος στόχος είναι οι εθνικές εκλογές και έβαλε ορόσημο τις ευρωεκλογές, υποστηρίζοντας πως ο στόχος είναι το ΠΑΣΟΚ να είναι δεύτερο κόμμα. Αν δεν είναι; Καλό το ερώτημα καθώς, όπως φαίνεται, οι ευρωεκλογές του ερχόμενου θέρους θα αποτελέσουν, είτε έτσι είτε αλλιώς, θρυαλλίδα εξελίξεων για την Κεντροαριστερά.