Οι μετρήσεις στη συμπρωτεύουσα δείχνουν πως ο Κωνσταντίνος Ζέρβας εξακολουθεί να έχει χαμηλότερη του αναμενομένου στήριξη από τους «γαλάζιους» ψηφοφόρους. Ετσι εξηγείται και η επίσκεψη Μητσοτάκη, η οποία στόχευε να «μιλήσει» στη βάση της Ν.Δ. Η κατάσταση πάντως το τελευταίο διάστημα μου λένε πως έχει βελτιωθεί για τον Ζέρβα και σε αυτό υπάρχει εξήγηση: ο διευθυντής του γραφείου του πρωθυπουργού στη Βουλή, Μιχάλης Μπεκίρης, έχει μετακομίσει τις τελευταίες περίπου 15 ημέρες στη συμπρωτεύουσα συνομιλώντας διαρκώς με τον κομματικό μηχανισμό της πόλης, ώστε να στηρίξει την επιλογή του κόμματος.
Απεσταλμένος
Στην Αγκυρα βρίσκεται από σήμερα ο Τάσος Χατζηβασιλείου, εκπροσωπώντας τον πρωθυπουργό στο συνέδριο του τουρκικού κυβερνώντος Κόμματος Δικαιοσύνης και Ανάπτυξης (AKP). Ο Χατζηβασιλείου θα παρακαθίσει και σε επίσημο δείπνο στο περιθώριο του συνεδρίου, όπου αναμένεται να συναντηθεί με τον Ζαφέρ Σιράκαγια, αντιπρόεδρο του AKP και βουλευτή Κωνσταντινούπολης. Στα πλεονεκτήματα του βουλευτή της Ν.Δ. είναι πως μιλάει τουρκικά, άρα θα μπορεί να συνομιλήσει απευθείας με τον βουλευτή του ΑΚΡ.
Πρόταση
Στα ψιλά πέρασε μια πρόταση του Γιάννη Ραγκούση που μπορεί να έχει πολιτική ουρά στο μέλλον. Ο πρώην υπουργός με ανάρτησή του καλεί τον ΣΥΡΙΖΑ να δηλώσει «επισήμως» πως στον δεύτερο γύρο θα στηρίξει «κάθε προοδευτικό, αντικυβερνητικό συνδυασμό που είτε στηρίζεται από το ΠΑΣΟΚ-ΚΙΝΑΛ, είτε κατέρχεται ως ανεξάρτητος». Η πρόταση αποκτά μεγαλύτερη αξία καθώς στο παρασκήνιο υπάρχει ήδη η συζήτηση για το τι μέλλει γενέσθαι εφόσον ΣΥΡΙΖΑ και ΠΑΣΟΚ παραμείνουν σε ποσοστά κάτω του 20% και κοιτάνε τον Μητσοτάκη με το κιάλι. Η πιθανότητα συνεργασίας των δύο κομμάτων κάθε άλλο παρά εφικτή μοιάζει, αλλά στην πολιτική ποτέ μη λες ποτέ.