Σύμφωνα με πληροφορίες της στήλης, ο Στέφανος Κασσελάκης τις επόμενες ημέρες θα βρεθεί στις ΗΠΑ, όπου θα έχει επαφές με την ομογένεια και με μέλη του Κογκρέσου. Πρόκειται για προγραμματισμένο ταξίδι, καθώς εκτός από τις σημαντικές επαφές που θα έχει, πολλά από τα προσωπικά του αντικείμενα βρίσκονται ακόμη στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού και ουσιαστικά το ταξίδι εμπεριέχει και τον σκοπό της μετακόμισης. Εάν πάντως η επίσκεψη γίνει αμέσως μετά το τέλος του β΄ γύρου των αυτοδιοικητικών εκλογών, μπορεί να σημαίνει και μια επιπλέον καθυστέρηση στη σύγκληση των κομματικών οργάνων.
Αναζητώντας εξιλαστήρια θύματα
Κατήφεια επικρατεί στα κεντρικά γραφεία του ΣΥΡΙΖΑ μετά το απογοητευτικό αποτέλεσμα στις αυτοδιοικητικές εκλογές, με πολλούς εντός κόμματος να ψάχνουν να βρουν ακόμη και εξιλαστήρια θύματα, «φωτογραφίζοντας» για το κακό αποτέλεσμα τον Χρήστο Σπίρτζη ως υπεύθυνο, καθώς ο πρώην υπουργός ήταν αυτός που είχε την ευθύνη κατάρτισης των υποψηφιοτήτων. Οσο πάντως στον ΣΥΡΙΖΑ κάνουν τέτοιες προσεγγίσεις, τόσο θα αδυνατούν να δουν κατάματα το πραγματικό πρόβλημα του κόμματος που είναι πολύ ευρύτερο και βαθύ, καθώς δεν μπορεί ένα πρόσωπο να ευθύνεται για την πανελλαδική καθίζηση σε δήμους και περιφέρειες.
Δύο τάσεις
Σε άλλο ρεπορτάζ μπορείτε να διαβάσετε αναλυτικό ρεπορτάζ για τις εσωκομματικές αναταραχές που προκαλούν στη Ν.Δ. αφενός ο γάμος των ομόφυλων ζευγαριών, αφετέρου το νομοσχέδιο του υπουργείου Εσωτερικών για τις διοικήσεις στο Δημόσιο. Οπως μου έλεγε παλιός υπουργός της Ν.Δ., αν αναλύσει κανείς περαιτέρω τις «δύο πλευρές», θα διαπιστώσει πως είναι (και) μια σύγκρουση της φιλελεύθερης τάσης με ένα πιο «Λαϊκό Κόμμα». Στο εσωτερικό της Ν.Δ. συνυπήρχαν πάντα και οι δύο τάσεις και ενίοτε αυτό φαίνεται. Βέβαια η διάσταση Αδώνιδος και Κεραμέως μπορεί να έχει και πιο… απλά κίνητρα, καθότι και οι δύο πολιτεύονται στα βόρεια προάστια και υπάρχει ο εύλογος ανταγωνισμός.
Χαμηλοί τόνοι
Περιοδείες και στις έξι περιφέρειες που έχουν πάει στον δεύτερο γύρο έχουν ξεκινήσει ήδη οι υπουργοί της κυβέρνησης. Οπως μου έλεγε κυβερνητική πηγή, αιχμή του δόρατος θα είναι στελέχη με ήπιο και πιο κεντρώο προφίλ, καθώς θεωρείται πως η αυτοδιοίκηση θέλει χαμηλούς τόνους και ενωτικά μηνύματα. Χαρακτηριστικό παράδειγμα, η μετάβαση του Κυριάκου Πιερρακάκη στη Μυτιλήνη, ώστε να βοηθήσει στην εκλογή του Αλκιβιάδη Στεφανή, ο οποίος ενόψει δεύτερου γύρου αποτελεί ένα από τα βασικά στοιχήματα του Μαξίμου, όπως φάνηκε από την επίσκεψη και του ίδιου του πρωθυπουργού.