Ο Μητσοτάκης έπειτα από τέσσερα και πλέον χρόνια στην πρωθυπουργία ξέρει να περνάει τα μηνύματα που θέλει ανά περίσταση. Δεν είναι τυχαίο πως στην Τρίπολη θυμήθηκε τη συγκυβέρνηση Σαμαρά – Βενιζέλου στην οποία, όπως είπε, είχε υπηρετήσει ο Δημήτρης Πτωχός. Ο υποψήφιος περιφερειάρχης για να κλειδώσει τη νίκη, χρειάζεται να μιλήσει και σε ακροατήρια εκτός Ν.Δ. και η αναφορά αυτή ήταν ιδανική προς το πασοκικό κοινό της Αρκαδίας. Το οποίο είναι το πολυπληθέστερο στην Πελοπόννησο, καθώς το ΠΑΣΟΚ στις τελευταίες εκλογές πλησίασε στον νομό το 20%.
Οι Σπαρτιάτες και οι ευρωεκλογές
Θα θυμάστε πως μετά τις εθνικές εκλογές είχε ξεκινήσει μία νέα συζήτηση για το κατά πόσον πρέπει να ληφθούν έξτρα μέτρα αποκλεισμού κομμάτων, όπως οι Σπαρτιάτες από τις ευρωεκλογές. Εντός του Μαξίμου υπήρχαν και οι δύο απόψεις: η μία έλεγε να ενισχυθεί ο νόμος που απέκλεισε τους Ελληνες του Κασιδιάρη, η άλλη έλεγε ότι η αντιμετώπιση πρέπει να είναι πολιτική. Η περασμένη Κυριακή έδωσε την απάντηση. Ο πρώην υπαρχηγός της Χ.Α. Ηλίας Κασιδιάρης όχι μόνο δεν επιβεβαίωσε τις Κασσάνδρες που τον ήθελαν να βγαίνει… δεύτερος στην Αθήνα, αλλά έχασε και 10.000 ψήφους σε σχέση με το 2019, λαμβάνοντας 11.643 έναντι 21.693 του 2019. Δηλαδή 8,33% έναντι 10,54%. Η πτώση βέβαια έχει εξήγηση καθώς τα όσα κωμικοτραγικά έλαβαν χώρα με τους Σπαρτιάτες προσφάτως ανέδειξαν πως η «κάθαρση» του «βρώμικου πολιτικού συστήματος» που διατυμπανίζει η Ακροδεξιά κολλάει ενίοτε… στη μοιρασιά των χρημάτων.
Καμία αλλαγή
Το αποτέλεσμα αυτής της πτώσης είναι πως δικαιώθηκαν όσοι έλεγαν ότι το τέρας αντιμετωπίζεται κυρίως πολιτικά, καθώς διαφορετικά μπορεί να το γιγαντώσεις. Κυβερνητική πηγή που ήταν εξαρχής υπέρ αυτής της άποψης έλεγε στη στήλη πως αν είχαν κατέβει οι Ελληνες θα είχαν πάρει 3%, ενώ οι Σπαρτιάτες μετά τη δημοσιότητα που έλαβε το θέμα πέτυχαν μεγαλύτερο ποσοστό. Συνεπώς το πλάνο πλέον έχει αποκρυσταλλωθεί: στις επερχόμενες ευρωεκλογές, η άκρα Δεξιά θα αντιμετωπιστεί μόνο πολιτικά και τα έξτρα νομοθετήματα μπαίνουν στο συρτάρι.
Το σύνθημα του Τσιόδρα
Ολη την εβδομάδα που μας πέρασε, η Ν.Δ. έπεσε πάνω στον Κώστα Μπακογιάννη, με τον μηχανισμό του κόμματος να κινητοποιείται σε όλα τα επίπεδα. Το σύνθημα έδωσε ο διευθυντής του γραφείου Τύπου του πρωθυπουργού Δημήτρης Τσιόδρας, ο οποίος αμέσως μετά το debate έγραψε στο «X» (πρώην Twitter) πως ο Μπακογιάννης «έχει σαφή γνώση των θεμάτων, ενώ ο Δούκας κατέφυγε σε γενικολογίες». Και το σύνθημα δόθηκε κεντρικά.
Θέατρο… εντός
Ο Στέφανος Κασσελάκης έδειχνε αρκετές φορές… ενοχλημένος όταν τα πάσης φύσεως media τον ακολουθούσαν σε κάθε μη πολιτικό βήμα του. Αυτό δεν τον εμπόδισε, όμως, να γίνει ο πρώτος πρόεδρος κόμματος για τον οποίο βγαίνει δελτίο Τύπου για επίσκεψη σε θεατρική παράσταση. Είθισται οι κομματικές ανακοινώσεις να είναι αμιγώς για πολιτικά θέματα που αφορούν τους πολίτες. Ο Κασσελάκης, με την ανακοίνωση που λέει πως «το Σάββατο 14 Οκτωβρίου στις 21.00 θα βρεθεί στο θέατρο Μεταξουργείο», κανονικοποιεί αυτό που κατήγγειλε, απολιτικοποιώντας την πολιτική. Ελπίζω μόλις δει τις κάμερες έξω από το θέατρο να μη δυσανασχετήσει που τον κυνηγάνε πάλι. Το θέατρο παίζεται μέσα και όχι απ’ έξω.