Η Ν.Δ. επισήμως δεν έχει δώσει χρίσμα στους δήμους, ανεπισήμως όμως τα τηλέφωνα της Πειραιώς πήραν φωτιά την εβδομάδα που μας πέρασε. Η «εντολή» των κεντρικών ήταν προς τους βουλευτές του λεκανοπεδίου να επισκεφθούν δήμους όπου η Νέα Δημοκρατία θέλει να βγάλει «γαλάζιους» δημάρχους. Ενδεικτικά αναφέρω τον Μίλτο Μπαντή στον Βύρωνα, τον Γρηγόρη Λέων στην Πεύκη – Λυκόβρυση, την Κρίστη Αγαπητού στο Χαλάνδρι, πρόσωπα τα οποία στηρίζει η Πειραιώς.
Ελληνοβρετανικό συμπόσιο
Η στήλη σάς είχε ενημερώσει προσφάτως για την ανησυχία που επικρατεί στη βρετανική πλευρά, η οποία βλέπει ότι οι διμερείς σχέσεις με την Ελλάδα είναι μεν καλές, αλλά δεν είναι τόσο στενές όσο υπαγορεύεται από τους ιστορικούς δεσμούς των δύο χωρών εδώ και δύο αιώνες. Υπό αυτό το πρίσμα, μπορώ να ερμηνεύσω και το κλειστό Ελληνοβρετανικό Συμπόσιο που διοργανώνεται από αύριο έως την Τετάρτη στο Λονδίνο με θέμα την ενεργειακή ασφάλεια και τη σταθερότητα στην Ευρώπη και με καλεσμένους πλήθος Ελλήνων από τον πολιτικό και επιχειρηματικό κόσμο. Μεταξύ των ομιλητών περιλαμβάνονται ο Νίκος Δένδιας, ο Γιάννης Μανιάτης, ο Γιώργος Κατρούγκαλος και η Μαρία Δαμανάκη, και προφανώς ο στόχος είναι και η σύσφιγξη των σχέσεων μεταξύ των δύο πλευρών.
Ψάχνει «πράσινους» δήμους
Αντίστοιχα και το ΠΑΣΟΚ κοιτά σήμερα σε όλη την Ελλάδα, καθώς από τους 85 δήμους όπου διεξάγονται εκλογές έχει δικό του στέλεχος –άμεσα ή έμμεσα– περίπου στους 40. Ειδικά στο λεκανοπέδιο προσδοκά σε νίκη του Αλέξη Σωτηρόπουλου στον Βύρωνα, της Μαρίας Ανδρούτσου στον Αγιο Δημήτριο, του Μάριου Ψυχάλη στην Πεύκη – Λυκόβρυση και του Νίκου Μπάμπαλου στο Ν. Ηράκλειο, ενώ υπάρχουν και οι μάχες με το ΚΚΕ σε Πετρούπολη και Καισαριανή, όπου το ΠΑΣΟΚ επιλέγει τους κ. Βλάχο και Βοσκόπουλο, αντίστοιχα.
Η ρευστότητα της πολιτικής
Αν κάποιος πριν από περίπου 15 χρόνια έλεγε πως ο Φαήλος Κρανιδιώτης θα στήριζε τον γιο της Ντόρας Μπακογιάννη και ο Στέφανος Μάνος τον αντίπαλο του εγγονού του Κωνσταντίνου Μητσοτάκη θα τον περνούσαν για τρελό. Και όμως αυτό συμβαίνει σήμερα, με τον γνωστό δικηγόρο να δηλώνει δημοσίως τη στήριξή του στον νυν δήμαρχο Κώστα Μπακογιάννη και τον άλλοτε υπουργό του Κωνσταντίνου Μητσοτάκη να καλεί τους πολίτες να στηρίξουν τον Χάρη Δούκα. «Η πολιτική είναι κάτι ρευστό που διαρκώς αλλάζει», μου σχολίασε υπουργός της κυβέρνησης.
Ο υπουργός έβγαλε το κιπά
Ενα διαφορετικό περιστατικό έλαβε χώρα στην επιμνημόσυνη δέηση υπέρ των Ισραηλινών θυμάτων από την τρομοκρατική οργάνωση της Χαμάς που έγινε την Πέμπτη στη συναγωγή Μπεθ Σαλώμ. Εκεί παρευρέθησαν πολλοί υπουργοί της κυβέρνησης. Ενας εξ αυτών, αφού φόρεσε το παραδοσιακό κιπά, το έβγαλε όταν αντιλήφθηκε φωτογράφους, καθώς προφανώς δεν ήθελε η εικόνα να αποτυπωθεί και φωτογραφικά.
Η μειονότητα ΟΦΑ
Ενα ενδιαφέρον στατιστικό στοιχείο είναι το πώς κινήθηκε η μουσουλμανική μειονότητα στην Αν. Μακεδονία και Θράκη την περασμένη Κυριακή. Κοιτώντας τα εκλογικά τμήματα στις περιοχές της μειονότητας, βγαίνει το συμπέρασμα ότι οι μουσουλμάνοι σε ποσοστό που ξεπερνά το 60% κινήθηκαν προς την υποψηφιότητα του Χρήστου Μέτιου και πολύ λιγότερο προς άλλους υποψηφίους. Ρώτησα ειδικό αναλυτή της περιοχής εάν αυτό σημαίνει ότι η μειονότητα έγινε Ν.Δ. και η απάντηση που πήρα ήταν απολύτως κυνική: «Σημαίνει πως η μειονότητα είναι ΟΦΑ», μου είπε, δηλαδή όπου φυσάει ο άνεμος.
Στηρίζει γυναίκες
Η Αλεξάνδρα Παπαδοπούλου φαίνεται πως εμπιστεύεται περισσότερο γυναίκες αφού, όπως μου έλεγαν, η υφυπουργός Εξωτερικών έχει επιλέξει για επικεφαλής πολλών υπηρεσιών εκπροσώπους του γυναικείου φύλου, κάτι που αρέσει και στον πρωθυπουργό.
Οριστική ρήξη
Θέση υπέρ του υποψηφίου της Ν.Δ. για την Περιφέρεια Πελοποννήσου, Δημήτρη Πτωχού, φαίνεται να λαμβάνει –υπογείως και όχι δημοσίως– ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ στην Αρκαδία Οδυσσέας Κωνσταντινόπουλος, δημιουργώντας έναν έξτρα πονοκέφαλο στη Χαρ. Τρικούπη. Ο Κωνσταντινόπουλος, πάντως, ως προς αυτό είναι μάλλον συνεπής, καθώς ουδέποτε είχε βρεθεί στο πλευρό του Πέτρου Τατούλη, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι η επιλογή να στηρίξει τον υποψήφιο της Ν.Δ. δεν τον απομακρύνει και άλλο από τον Ανδρουλάκη.
Comeback
Το πώς θα διεξαχθούν οι ευρωεκλογές είναι ένα θέμα το οποίο θα αποσαφηνιστεί το επόμενο διάστημα, με το σίγουρο είναι πως ο σταυρός θα παραμείνει και το επικρατέστερο σενάριο να είναι το σπάσιμο της Επικράτειας σε εκλογικές περιφέρειες. Η συζήτηση, ωστόσο, στο εσωτερικό της Ν.Δ. για πιθανές υποψηφιότητες έχει ξεκινήσει, με πολλούς να προεξοφλούν ήδη ότι σε αυτές τις εκλογές θα δούμε στα «γαλάζια» ψηφοδέλτια τον Ανδρέα Λοβέρδο.
Το ταξίδι στις ΗΠΑ
Μου το είπε γνώστης του στρατιωτικού νόμου και σας το μεταφέρω. Οι Ελληνες του εξωτερικού, όπως θεωρείται ακόμη ο Στέφανος Κασσελάκης, πρέπει να υπηρετήσουν τη στρατιωτική τους θητεία μάξιμουμ έξι μήνες μετά την επιστροφή στην πατρίδα τους. Υπάρχει όμως ένα παραθυράκι: Εφόσον επιστρέψουν για λίγο στον μόνιμο τόπο κατοικίας τους, τότε το εξάμηνο αρχίζει να μετράει από την αρχή. Αυτός μπορεί να είναι και ένας λόγος της άμεσης επιστροφής του Κασσελάκη στις ΗΠΑ, ώστε να αποφύγει τη θητεία εντός του Νοεμβρίου και να την κάνει, όπως λένε οι πληροφορίες, από αρχές του χρόνου αφού το κοντέρ θα έχει μηδενίσει.
Ο Κόρμπιν ένωσε Ν.Δ. και ΣΥΡΙΖΑ
Σας έλεγα τις προάλλες για την ελληνική ομάδα στο Συμβούλιο της Ευρώπης, που έχει καταφέρει να δέσει ως ομάδα και να κάνει ενδιαφέροντα πράγματα για τη χώρα. Για του λόγου το αληθές, την Πέμπτη, ο Θόδωρος Ρουσόπουλος προήδρευε σε μια λεπτών ισορροπιών συνεδρίαση της επιτροπής μετανάστευσης που είχε θέμα την εισβολή στο Ναγκόρνο-Καραμπάχ και την έξοδο των Αρμενίων από την περιοχή. Το κλίμα ήταν εκρηκτικό, όπως αντιλαμβάνεστε, με τον Ρουσόπουλο να κρατάει ισορροπίες μεταξύ των αντιμαχόμενων πλευρών, κάτι που σημείωσε ο Τζέρεμι Κόρμπιν, ο οποίος στο τέλος ζήτησε από την επιτροπή να… χειροκροτήσει τον Ρουσόπουλο. Στη συνεδρίαση μετείχε και η Ρένα Δούρου, η οποία συμφώνησε με τον Κόρμπιν και χειροκρότησε τον βουλευτή της Ν.Δ. Επιτυχία του Βρετανού, μιας και στην Ελλάδα δεν το έχει πετύχει κανείς.