Ο Κυριάκος Μητσοτάκης εδώ και μέρες είχε αντιληφθεί πως η παρουσία του στην εκδήλωση της Αννας Διαμαντοπούλου για τον Κώστα Σημίτη πήγε να πάρει άλλη μορφή από αυτή που πραγματικά είχε. Σε αυτό συνετέλεσε το γεγονός ότι την ίδια ώρα η «Παναθηναϊκή» οργάνωση γυναικών έκανε κινητοποίηση για την ομιλία του Κώστα Καραμανλή στην εκδήλωση μνήμης της Μαριέττας Γιαννάκου. Λίγο έλειψε οι δύο εκδηλώσεις να πάρουν μορφή «δημοσκόπησης», με πολλούς να ετοιμάζονται να βγάλουν μπλοκάκι. «Η κυβέρνηση θα πάει στον Σημίτη και οι βουλευτές στον Καραμανλή», ήταν η ατάκα που ακουγόταν. Ο πρωθυπουργός οσμίστηκε την περιρρέουσα ατμόσφαιρα και ανακοίνωσε πως θα βρεθεί και στις δύο εκδηλώσεις. Αυτό άλλωστε είναι η κυβέρνησή του. Ενώνει από τον Σημίτη μέχρι τη Μαριέττα.
Η Δούρου «μάζεψε» την Κασιμάτη
Προφανώς η Νίνα Κασιμάτη θέλει να εκφράσει τον πατριωτικό… ΣΥΡΙΖΑ –πώς λέγαμε κάποτε πατριωτικό ΠΑΣΟΚ–, με αποτέλεσμα στην κοινή συνεδρίαση της Επιτροπής Ευρωπαϊκών Υποθέσεων και της Επιτροπής Δημόσιας Διοίκησης, Δημόσιας Τάξης και Δικαιοσύνης να εκφράσει την αντίθεσή της στο σύμφωνο μετανάστευσης και ασύλου της Ε.Ε. Η βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ κάλεσε την κυβέρνηση να μην… τολμήσει να διαπραγματευτεί με την Τουρκία. Αυτό προκάλεσε την έντονη παρέμβαση της Ντόρας Μπακογιάννη, που αναρωτήθηκε αν έχει αλλάξει η θέση του ΣΥΡΙΖΑ για τη στάση που πρέπει να έχει η Ελλάδα απέναντι στην Τουρκία. Κάλεσε δε τη Ρένα Δούρου, αρμόδια τομεάρχη Εξωτερικών της αξ. αντιπολίτευσης, να ξεκαθαρίσει τη θέση του κόμματος. Η κ. Δούρου προσπάθησε να αμβλύνει την τοποθέτηση της κ. Κασιμάτη χαρακτηρίζοντας το σύμφωνο ως μια ρεαλιστική προσέγγιση.
Θλιβερές εποχές
Βουλευτής ακροδεξιού κόμματος της χώρας άλλαξε το Σάββατο… θέση στην πτήση Θεσσαλονίκη – Αθήνα επειδή ο διπλανός του φορούσε μενταγιόν με το αστέρι του Δαβίδ. Το γεγονός προκάλεσε πολύ αλγεινή εντύπωση στο πλήρωμα, που αντιλήφθηκε τον λόγο μετακίνησης, ο οποίος θύμισε άλλες, πολύ θλιβερές εποχές.
Λάθος δουλειά
Οι πτήσεις από και προς τη Θεσσαλονίκη είχαν και άλλα απρόοπτα. Σε μία από αυτές επέβαινε ο Στέφανος Κασσελάκης, ο οποίος «ανηφόρισε» στη συμπρωτεύουσα για τις επετειακές εκδηλώσεις της 28ης Οκτωβρίου. Οταν ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ έγινε αντιληπτός, κάποιοι του ζήτησαν φωτογραφία. Κινέζος επιβάτης ρώτησε τον διπλανό του αν ο κύριος είναι ηθοποιός ή τραγουδιστής. Οταν του είπαν πως είναι πολιτικός, σχολίασε «wrong job».