Οπως αποκάλυψε η «Κ» σε ρεπορτάζ του Αντώνη Αντζολέτου, δεν είναι καθόλου βέβαιο πως στην ημερήσια διάταξη της Κ.Ε. του ΣΥΡΙΖΑ το επόμενο Σαββατοκύριακο θα κριθεί η τύχη των τεσσάρων στελεχών που έχουν παραπεμφθεί για διαγραφή. Αυτή η πιθανότητα δείχνει πως στο μυαλό της ηγετικής ομάδας υπάρχει μια σκέψη να πέσουν οι τόνοι και να μη συνεχιστεί το «σκληρό ροκ». Αν ωστόσο οι διαγραφές δεν προχωρήσουν, τότε ανοίγει άλλο παράθυρο, αυτό της υποχωρητικότητας απέναντι στη Βαβέλ, λέει πηγή που είναι υπέρ της σκληρής γραμμής, χαρακτηρίζοντας τελικά την κατάσταση στον ΣΥΡΙΖΑ «μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα».
Οι ενδιάμεσοι
Μένω στον ΣΥΡΙΖΑ, καθώς τα εσωκομματικά στρατόπεδα, που είναι χωρισμένα εδώ και καιρό, έχουν πάρει θέση μάχης. Υπάρχει όμως και τρίτη κατηγορία, οι λεγόμενοι «επαμφοτερίζοντες», που φαίνεται να πατούν σε δύο βάρκες και να προσπαθούν να κρατήσουν κάποιες ισορροπίες για χάρη του κόμματος. Οι πιο χαρακτηριστικοί εκπρόσωποι αυτής της τάσης είναι ο Κώστας Αρβανίτης, ο Γιώργος Καραμέρος, ο Χρήστος Γιαννούλης και ο Χάρης Μαμουλάκης, οι οποίοι και στηρίζουν τη νέα ηγεσία και κρατούν τις αποστάσεις τους αν χρειαστεί.
Συζήτηση για επίτροπο
Μαζί με τις ευρωεκλογές του 2024 έχει ξεκινήσει και η συζήτηση στο παρασκήνιο για τον επόμενο επίτροπο της Ελλάδας. Δεν ξέρω ποιον θα επιλέξει τελικά ο πρωθυπουργός, αλλά ήδη πολλοί ποντάρουν στο όνομα του Σταύρου Παπασταύρου. Ρώτησα σχετικά και καθ’ ύλην αρμόδια πηγή, αλλά μου το διέψευσε κατηγορηματικά, λέγοντας πως ο υπουργός Επικρατείας δεν πάει πουθενά. Θα μείνει στο Μέγαρο Μαξίμου.
Εργατοώρες
Το υπουργείο Ψηφιακής Διακυβέρνησης την πρώτη τετραετία της Ν.Δ. είχε σηκώσει πολύ ψηλά τον πήχυ. Αυτό δυσκόλευε εκ προοιμίου το έργο του νέου υπουργού Δημήτρη Παπαστεργίου, ο οποίος όμως συνεχίζει –έστω και πιο αθόρυβα– τη δουλειά του προκατόχου του. Και για να καταλάβετε τι εννοώ λέγοντας αθόρυβα, θα σας πω ένα παράδειγμα. Την Πέμπτη, η «Κ» παρουσίασε το νέο point system που θα εφαρμόσει το Μαξίμου για τη χρηματοδότηση των ΟΤΑ. Την όλη διαδικασία χειρίζεται ο Θοδωρής Λιβάνιος, όμως η συνδρομή του υπουργού Ψηφιακής Διακυβέρνησης –αλλά και του προϊστάμενου στο Τμήμα Παρακολούθησης και Επεξεργασίας Οικονομικών Στοιχείων, Κώστα Τρυποσκούφη– είναι καθοριστική, «καθώς έχουν καταναλώσει πολλές εργατοώρες ώστε να ολοκληρωθεί το πρότζεκτ», όπως λέει αρμόδια πηγή.
Ντισκαλιφιέ
Αν πάρουμε τοις μετρητοίς τα όσα κατήγγειλε ο δημοσιογράφος Μπάμπης Παπαδημητρίου, ο Βασίλης Κικίλιας πίσω από τις κάμερες θύμισε εκπρόσωπο άλλου κόμματος και όχι της Νέας Δημοκρατίας, απειλώντας και βρίζοντας τον πρώην συνάδελφό του και φτάνοντας στο σημείο άσκησης σωματικής βίας. Είχε προηγηθεί η δήλωση του υπουργού πως ο χαρακτηρισμός «μπασκετμπολίστας» του πρώην βουλευτή ήταν «υποτιμητικός και προσβλητικός», αποκαλώντας και αυτός με τη σειρά του τον Παπαδημητρίου «βουλευτή για ένα φεγγάρι και σχολιαστή του ραδιοφώνου» δημοσίως, και «ένα τίποτα» πίσω από τις κάμερες. Αυτό με μπασκετικούς όρους το λένε ντισκαλιφιέ, καθώς ακόμη και αν ο αντίπαλος σου έχει κάνει φάουλ, δεν απαντάς με αντιαθλητικό τρόπο.