Οι τελευταίες κυλιόμενες μετρήσεις κρύβουν δυσάρεστα νέα για τον ΣΥΡΙΖΑ, καθώς η δεύτερη θέση φαίνεται να έχει κάνει φτερά και πλέον και η τρίτη είναι υπό αίρεση, καθώς βρίσκεται πολύ κοντά με το ΚΚΕ. Αυτό δείχνει να έχει σημαντικά κέρδη από τα διαλυτικά φαινόμενα στον ΣΥΡΙΖΑ, με τους μισούς που φεύγουν από το κόμμα του Στέφανου Κασσελάκη να κινούνται προς Περισσό.
Σε παγωτατζίδικο στη Νέα Σμύρνη
Σε περιοχή συριζαϊκών συναντήσεων εξελίσσεται η Νέα Σμύρνη. Το βράδυ της Τρίτης εθεάθη σε γνωστό… παγωτατζίδικο της περιοχής ο Νίκος Παππάς. Ο ίδιος δεν έτρωγε παγωτό, όπως ο συνομιλητής του, αλλά ήταν ιδιαίτερα παραστατικός καθώς κάθε λίγο και λιγάκι έκανε τη χαρακτηριστική κίνηση πως «με έχουν φέρει μέχρι εδώ», ένδειξη ίσως πως δεν είναι ιδιαίτερα ευχαριστημένος με την κατάσταση εντός του ΣΥΡΙΖΑ.
Ο πήχυς του 2019
Ο πρωθυπουργός κατά την πρόσφατη συνεδρίαση της Πολιτικής Επιτροπής της Ν.Δ. αναφέρθηκε στη σημασία των ευρωεκλογών του ερχόμενου Ιουνίου, επισημαίνοντας το πόσο σημαντικές είναι. Και πράγματι στην Πειραιώς έχουν ήδη ξεκινήσει να κάνουν υπολογισμούς για την αναμέτρηση του ερχόμενου καλοκαιριού. Με δεδομένο πως η ψήφος στις ευρωεκλογές είναι πιο χαλαρή –άρα η Ν.Δ. δεδομένα θα είναι πιο χαμηλά από τις εθνικές– το ερώτημα είναι πού θα μπει ο πήχυς, ώστε να μην… περάσει από κάτω. Αρμόδιες πηγές έλεγαν πως το όριο που έχει τεθεί είναι ίδιο με εκείνο των ευρωεκλογών του 2019, όπου η Ν.Δ. έλαβε ποσοστό 33,12%. «Οτιδήποτε πέριξ του 33% θα είναι άκρως ικανοποιητικό», έλεγε κυβερνητική πηγή στη στήλη.
14 από τους 45
Η εικόνα διάλυσης που υπάρχει πλέον στον ΣΥΡΙΖΑ αποτυπώθηκε χθες στη Βουλή και αριθμητικά. Από τους 45 βουλευτές του κόμματος –47 πριν από την αποχώρηση της «Ομπρέλας»– έδωσαν το «παρών» μόλις 14 εκ των οποίων κανείς από την «ομάδα Αχτσιόγλου», δείχνοντας πως η διάσπαση τυπικά δεν έχει γίνει αλλά ουσιαστικά έχει επέλθει ήδη και απλώς μένουν οι επίσημες ανακοινώσεις.
«Προσώρας»
Ο Γιάννης Ραγκούσης, παρά το γεγονός πως δεν χάνει ευκαιρία να ασκήσει κριτική στον Στέφανο Κασσελάκη, δεν έχει πρόθεση να ακολουθήσει τους 6+6 στη μεγάλη φυγή από τον ΣΥΡΙΖΑ που είναι προ των πυλών, παραμένοντας στο κόμμα και επιχειρώντας να δώσει τη μάχη εκ των έσω. Αυτό πάντως που προσθέτει σε συνομιλητές του είναι πως παραμένει στο κόμμα «προσώρας», κάτι που δεν είναι ο μόνος που το λέει.