Στη σημερινή «Κ» υπάρχει ανάλυση για την επέκταση του Wallet (ψηφιακού πορτοφολιού) και το πώς όλα τα πιστοποιητικά και τα έγγραφα θα γίνουν σιγά σιγά ψηφιακά. Υπάρχει όμως μία κατηγορία πολιτών οι οποίοι εξαιρούνται από τη δυνατότητα ψηφιοποίησης, καθώς εμπίπτουν στην ευαίσθητη επαγγελματικά κατηγορία των ενστόλων. Ως εκ τούτου, υπάρχει και η ανάλογη γκρίνια από τους σχεδόν 160.000 ενστόλους –στρατιωτικούς, αστυνομικούς, πυροσβέστες– για το πώς θα μπορούν να εξυπηρετούνται πιο εύκολα. Μια σκέψη είναι να εκδοθούν και γι’ αυτούς «πολιτικές» ταυτότητες παράλληλα με τις στρατιωτικές ώστε να τις χρησιμοποιούν στις ψηφιακές συναλλαγές τους με το κράτος.
Δεύτερο brand το gov
Η κυβέρνηση Μητσοτάκη και στη δεύτερη τετραετία συνεχίζει να δίνει μεγάλη βαρύτητα στο gov.gr, που θεωρείται από τις μεγάλες κατακτήσεις. Τον Οκτώβριο, μάλιστα, εισήχθησαν στην πλατφόρμα 30 νέες υπηρεσίες, άρα μία την ημέρα κατά μέσον όρο. Αυτό φαίνεται πως οι πολίτες το εκτιμούν, αφού σε έρευνα που διενεργήθηκε στους καταναλωτές, το gov.gr είναι το brand που ήρθε δεύτερο από πλευράς ικανοποίησης καταναλωτή – πολίτη. Καθόλου άσχημα για το ελληνικό Δημόσιο.
Μέτρηση
Ο Αλέξης Χαρίτσης, που κατά την προεκλογική περίοδο είχε καθίσει ένα βήμα πίσω από την Εφη Αχτσιόγλου, έχει αρχίσει και βγαίνει πιο μπροστά, με τις φήμες που τον θέλουν να τίθεται επικεφαλής της νέας κοινοβουλευτικής ομάδας να εντείνονται. Ο πρώην υπουργός χαίρει γενικά εκτίμησης και εκτός του πολιτικού χώρου όπου κινείται, έχοντας προκαλέσει το έντονο ενδιαφέρον των δημοσκόπων να μετρήσουν τη δημοτικότητα που θα αναπτύξει εάν αναλάβει επικεφαλής της νέας Κ.Ο., με τους περισσότερους να στοιχηματίζουν πως θα περνάει το 3%.
Το Κεστεκίδειο
Τα σχολεία του απόδημου ελληνισμού αποτελούν «αγκάθι», καθώς ειδικά επί μνημονίων οι πόροι ψαλιδίστηκαν. Ενα από τα στοιχήματα έχει να κάνει με την έδρα του ελληνικού σχολείου Βρυξελλών. Το Κεστεκίδειο, ένα εμβληματικό κληροδότημα, όπου εδώ και δεκαετίες στεγάζεται το σχολείο, χρειαζόταν εκτεταμένες επισκευές, αλλά και ταυτόχρονη διευθέτηση των δικαιωμάτων χρήσης του κτιρίου. Στα μέσα Ιουλίου, το υπουργείο δεσμεύθηκε ότι το ζήτημα θα έχει επιλυθεί έως τον Νοέμβριο, οπότε και θα ξεκινούσαν ξανά τα διά ζώσης μαθήματα για το δημοτικό, εξ ου και το Κεστεκίδειο ήταν ο πρώτος σταθμός στην επίσκεψη του Πιερρακάκη στις Βρυξέλλες. Ο στόχος επετεύχθη, με τους μαθητές δημοτικού να «επιστρέφουν», από την περασμένη Δευτέρα, στο σχολείο τους.
![Θεωρείο: Ενστολοι με πολιτικές ταυτότητες-1](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2023/11/adon.jpg?1700888009841)
Διάσπαση Δεξιάς
Η συζήτηση που άνοιξε ο Μάκης Βορίδης για τον γάμο των ομόφυλων ζευγαριών θα μας απασχολήσει το επόμενο διάστημα όπως φαίνεται. Στην ίδια σκληρή γραμμή κινείται και ο Θάνος Πλεύρης, που σε συνομιλητές του δηλώνει ξεκάθαρα πως δεν θα ψηφίσει το νομοσχέδιο και θα επιχειρηματολογήσει πάνω σε αυτό το θέμα. Δεδομένου μάλιστα ότι κατέχει τη θέση του κοινοβουλευτικού εκπροσώπου, αναφέρει πως αν του ζητηθεί θα παραιτηθεί από το αξίωμα που κατέχει για να μη φέρει σε δύσκολη θέση το κόμμα του. Το δεξιό μπλοκ, πάντως, είναι κάθε άλλο παρά ενιαίο, καθώς ο Αδωνις Γεωργιάδης μοιάζει πιο κοντά στο να υπερψηφίσει το νομοσχέδιο.