Περισσότερο του αναμενομένου κράτησε το τετ α τετ του Κυριάκου Μητσοτάκη με τον Ταγίπ Ερντογάν, καθώς ενώ αρχικά ήταν προγραμματισμένο από τις 12.15 έως τις 13.00, τελικά ξεκίνησε νωρίτερα, στις 12.00, και οι δύο ηγέτες εμφανίστηκαν για δηλώσεις στις 13.40. Σύμφωνα με πληροφορίες, η συνάντηση των δύο τελείωσε στις 13.15 αλλά ακολούθησαν «πηγαδάκια» και συζητήσεις στα όρθια. Σε ένα από αυτά συμμετείχαν οι δύο ηγέτες μαζί με τους στενούς συνεργάτες τους, την Αννα Μαρία Μπούρα και τον Ακίφ Τσαγατάι Κιλίτς, ενώ ο κ. Ερντογάν συνομίλησε για αρκετή ώρα κατ’ ιδίαν με τους κ. Φιντάν και Αλτούν, προετοιμάζοντας προφανώς τις δηλώσεις του.
Ηθελε καλαμαράκια
Εντονο μεσογειακό χρώμα είχε το γεύμα του Ταγίπ Ερντογάν στην Αθήνα μετά το πέρας της συνάντησής του με τον πρωθυπουργό. Το μενού περιλάμβανε ντολμαδάκια, ταραμοσαλάτα, ψάρι, χαλβά, φρούτα και χυμούς. Ο Τούρκος πρόεδρος, ωστόσο, όταν είδε το μενού είχε και παραγγελία, καθώς ζήτησε να προστεθούν καλαμαράκια. Πολλά καλαμαράκια, καθώς έδειξε ιδιαίτερη προτίμηση.
Επικό σαρδάμ
Ο Τούρκος πρόεδρος κατά τις δηλώσεις του ευχαρίστησε τον πρωθυπουργό Μητσοτάκη για την υποδοχή. Ο διερμηνέας ωστόσο θέλησε να βάλει και το μικρό του όνομα, κάνοντας ένα επικό σαρδάμ. «Θα ήθελα να ευχαριστήσω στο πρόσωπο του κυρίου πρωθυπουργού Κωνσταντίνου Μητσοτάκη τις ελληνικές αρχές για τη θερμή υποδοχή που επιφύλαξαν», μετέφρασε ο διερμηνέας, με τον πρωθυπουργό –αν κρίνω από την αντίδρασή του– να αντιλαμβάνεται το λάθος και να κάνει μια έκφραση έκπληξης.
O μοναδικός Ελληνας
O Βύρων Νικολαΐδης ήταν ο μοναδικός Ελληνας επιχειρηματίας που συναντήθηκε με τον κ. Ερντογάν στην πρεσβεία της Τουρκίας. Πρόκειται για τον ιδιοκτήτη της εταιρείας PeopleCert, με καταγωγή από την Κωνσταντινούπολη. Η συνάντηση ανακοινώθηκε από την τουρκική πλευρά και είχε προγραμματιστεί για τις 15.30.
Η συνάντηση με Αταμάν
O Ερντογάν καλώντας τον Μητσοτάκη στην Αγκυρα του είπε πως όταν έρθει θα παίξουν και μπάσκετ, αφού ο ίδιος το συνηθίζει με τους συνεργάτες του. Η παραμονή του μάλιστα στην Αθήνα είχε μπασκετικό χρώμα, αφού στην είσοδο της τουρκικής πρεσβείας συνάντησε τον Εργκίν Αταμάν, προπονητή μπάσκετ του Παναθηναϊκού. Του είπε μάλιστα ότι κάλεσε τον Μητσο-τάκη να παίξουν μπάσκετ, «εσύ όμως να είσαι με τη δική μου ομάδα».
Το timing
Στον κόσμο του Διαδικτύου, την ώρα που ο Ταγίπ Ερντογάν βρισκόταν στην Αθήνα σε μια πολύ διαφορετική –όπως αποδείχτηκε– επίσκεψη, πρώτο θέμα ήταν η υπόκλιση του Γιώργου Γεραπετρίτη στο Προεδρικό Μέγαρο. Ο φακός έπιασε τον Ελληνα ΥΠΕΞ να γέρνει το σώμα του μπροστά την ώρα που έμπαινε ο Τούρκος πρόεδρος, κάτι που δεν άργησε να πυροδοτήσει ένα διαδικτυακό πάρτι, στο οποίο το ΥΠΕΞ δεν μπορούσε να μην απαντήσει. «Θα αποδίδω πάντοτε τον δέοντα σεβασμό στην αρχηγό του κράτους μου», είπε ο υπουργός εξηγώντας πως η υπόκλιση πήγαινε στην κ. Σακελλαροπούλου, η οποία ακολουθούσε κατά πόδας τον Ταγίπ Ερντογάν. Αρα δεν ήταν λάθος η υπόκλιση, αλλά λάθος το timing.