Χθες κυκλοφόρησε μια έντονη φήμη πως ο πρωθυπουργός ετοιμάζει αλλαγές στην Κατεχάκη, μετά τα επεισόδια στον αγώνα βόλεϊ που είχαν ως αποτέλεσμα τον σοβαρό τραυματισμό του άνδρα των ΜΑΤ. Τις σχετικές φήμες διέψευδαν μετ’ επιτάσεως κυβερνητικές πηγές λέγοντας πως το θέμα είναι πολύ βαθύτερο από το να αλλάξει ένας υπουργός. Χαρακτηριστική είναι η φράση του Παύλου Μαρινάκη πως «οι αλλαγές του Ποινικού Κώδικα θα λύσουν σε μεγάλο ποσοστό την κατάσταση» και «δεν έχουμε αυταπάτες ότι θα αντιμετωπιστεί το πρόβλημα διά μαγείας». Η σημερινή πάντως σύσκεψη στο Μαξίμου υπό τον πρωθυπουργό με θέμα την αντιμετώπιση της οπαδικής βίας δείχνει πως η κυβέρνηση δεν θέλει –και δεν μπορεί– να βάλει το θέμα κάτω από το χαλί, καθώς τα περιστατικά είναι συνεχή.
Η πρώτη επιστολή
Μεταξύ των υπουργείων Παιδείας της Ελλάδας και της Τουρκίας υπεγράφη η μοναδική συμφωνία που υπήρξε, καθώς οι υπόλοιπες 14 ήταν μνημόνια συνεργασίας και διακηρύξεις. Η καλή χημεία που φαίνεται να βρήκαν οι δύο υπουργοί σε όλη τη διάρκεια των συζητήσεων έχει και ένα μικρό παρασκήνιο, καθώς ο Τούρκος ήταν ο πρώτος που έστειλε συγχαρητήρια στον Eλληνα ομόλογό του όταν ανέλαβε το υπουργείο Παιδείας. Κατά τη συνάντησή τους ο κ. Πιερρακάκης τον ευχαρίστησε και κατ’ ιδίαν για την ευγένειά του να στείλει άμεσα ευχές, καθώς κανείς άλλος Τούρκος υπουργός δεν ήταν τόσο… γρήγορος.
Με γαλλικό καφέ
Οι δύο υπουργοί Εθνικής Αμυνας που συναντήθηκαν στη ΛΑΕΔ δεν ήπιαν ούτε ελληνικό ούτε τούρκικο καφέ, αλλά περιορίστηκαν στον… γαλλικό. Βγαίνοντας από το κτίριο ο Νίκος Δένδιας έδειξε στον Γιασάρ Γκιουλέρ την επιγραφή από τον Επιτάφιο του Περικλέους που αναφέρει «Ανδρών επιφανών πάσα γη τάφος».
Διαδέχεται τον Τούρκο
Το ερώτημα πάντως είναι εάν όσα συμφωνήθηκαν στην Αθήνα θα έχουν και συνέχεια, καθώς οι 14 από τις 15 συμφωνίες είναι προπαρασκευαστικές και πρέπει οι δύο πλευρές να βρίσκονται σε συνεχή επαφή. Ενα σημαντικό τεστ θα είναι και η προεδρία του Ευρωπαϊκού Κέντρου Μετανάστευσης, που αλλάζει χέρια στις 24 Ιανουαρίου και περνάει από τον Αλί Γερλίκαγια στον Δημήτρη Καιρίδη. Οπως έλεγε πηγή εκ Βρυξελλών, το γεγονός ότι ένας Ελληνας διαδέχεται έναν Τούρκο σε έναν τομέα τόσο κρίσιμο για τις σχέσεις Αθήνας και Αγκυρας είναι κάτι που θα δείξει κατά πόσον οι σχέσεις των δύο χωρών βαδίζουν όντως σε νέα μονοπάτια.
Συνάντηση με τον επόμενο γ.γ.
Ο πρωθυπουργός, αμέσως μετά την επίσκεψή του στη Θεσσαλία χθες, αναχώρησε για τη Χάγη όπου είχε τετ α τετ με τον υπηρεσιακό πρωθυπουργό της Ολλανδίας Μαρκ Ρούτε. Η συνάντηση δεν είναι καθόλου τυχαία, καθώς ο Ολλανδός θεωρείται «φαβορί» να διαδεχθεί τον Γενς Στόλτενμπεργκ στο ΝΑΤΟ, καθώς έχει ήδη την υποστήριξη μεγάλων παικτών του Οργανισμού όπως οι ΗΠΑ, η Βρετανία, η Γαλλία και η Γερμανία. Οι περισσότεροι στις Βρυξέλλες θεωρούν πως ο γνώριμος εδώ και πολλά χρόνια πρωθυπουργός της Ολλανδίας προηγείται κατά πολύ των άλλων υποψηφίων στην κούρσα διαδοχής, όπως η Εσθονή πρωθυπουργός Κάγια Κάλας και ο πρώην πρωθυπουργός της Λετονίας Κρισιάνις Καρίνς.