Ενα από τα παράδοξα της τελευταίας περιόδου είναι το πως κάποιοι κατατάσσουν την υφυπουργό Αλεξάνδρα Παπαδοπούλου στις «περιστερές» της ελληνικής διπλωματίας, ταυτίζοντάς την ακόμη και με ακραία υποχωρητικές θέσεις έναντι της Αγκυρας. Είναι αυτό που λέμε «καμία σχέση». Οι γνωρίζοντες λένε πως, αντιθέτως, η έμπειρη διπλωμάτης είναι εκείνη που έχει συχνά τραβήξει το χειρόφρενο στο παρελθόν και που θα «κρατήσει τα μπόσικα» στην επόμενη, κρίσιμη φάση της ελληνοτουρκικής διαπραγμάτευσης.
Σενάριο Συνολάκη
Το θέμα της κατάρτισης του ευρωψηφοδελτίου ο πρωθυπουργός θα αρχίσει να το δουλεύει εντατικά από τον νέο χρόνο. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν ήδη σκέψεις και προτάσεις. Μία από αυτές είναι ο ακαδημαϊκός Κώστας Συνολάκης, του οποίου το αντικείμενο είναι οι φυσικές καταστροφές. Ο πρωθυπουργός άλλωστε συνδέεται με προσωπική φιλία με τον καθηγητή και τον εκτιμά ιδιαίτερα, κάτι που κάνει ακόμη πιο πιθανό το σενάριο.
Βιβλίο… διπλωματίας
Ο Ερντογάν, όπως αποδείχθηκε, ήρθε στην Αθήνα αποφασισμένος η συνάντηση να πάει καλά. Αυτό φάνηκε και από τον τρόπο που επέλεξε να εκφράσει τη διαφωνία του με τον Μητσοτάκη για το Μεσανατολικό, δωρίζοντας στον πρωθυπουργό ένα βιβλίο της τουρκικής προεδρίας για τη Γάζα, ώστε να του δείξει… κόσμια και τη δική του πλευρά. Η κίνηση του Τούρκου προέδρου εντυπωσίασε πολλούς στο Μαξίμου, που έλεγαν πως σε άλλες εποχές ο Ερντογάν δεν θα έδινε κανένα βιβλίο και απλώς θα έκανε επίθεση από μικροφώνου.
Μετέδωσαν την ομιλία Μητσοτάκη
Μένω στο θέμα της επίσκεψης, καθώς ένα άλλο ενδιαφέρον παρασκήνιο από την εξάωρη παραμονή του Τούρκου ηγέτη στην Ελλάδα είναι το πώς αντιμετώπισαν το θέμα τα τουρκικά ΜΜΕ, τα οποία όχι μόνο κάλυψαν την επίσκεψη από την αρχή μέχρι το τέλος, αλλά μετέδωσαν και τις δηλώσεις του Κυριάκου Μητσοτάκη. Θα μου πείτε, πού είναι το περίεργο; Να σας εξηγήσω ότι τα τουρκικά ΜΜΕ συνηθίζουν να μεταδίδουν μόνο τις δηλώσεις Ερντογάν και όταν μιλάει ο έτερος ηγέτης να τον κόβουν. Και όμως…
Οι μουσουλμάνοι του ΠΑΣΟΚ
Δεν μπορεί να περάσει απαρατήρητο το γεγονός ότι οι δύο μουσουλμάνοι βουλευτές της Νέας Αριστεράς βρέθηκαν στην τουρκική πρεσβεία κατά την επίσκεψη του Ταγίπ Ερντογάν. Οπως έμαθα δεν υπήρξε επίσημη πρόσκληση, αλλά προφανώς ήταν προσωπική επιλογή τους να δώσουν το «παρών», σε αντίθεση με τους μουσουλμάνους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ, που δεν εμφανίσθηκαν.
Τα ντεσιμπέλ του χειροκροτήματος
Σας πάω τώρα στα εγχώρια και στην τελευταία συζήτηση στη Βουλή με θέμα το φορολογικό. Αυτό που φάνηκε με σαφήνεια είναι πως το ΠΑΣΟΚ παίρνει σιγά σιγά τη θέση της αξιωματικής αντιπολίτευσης. Σε αυτή την εντύπωση συνετέλεσαν δύο πράγματα: πρώτον, η ομιλία Ανδρουλάκη είχε τους υψηλότερους τόνους εναντίον της κυβέρνησης και, δεύτερον, το χειροκρότημα ήταν το δεύτερο πιο έντονο που ακούστηκε, καθώς ο ΣΥΡΙΖΑ είναι πλέον διασπασμένος και τα… ντεσιμπέλ του έχουν κοπεί στα δύο.
Αννα-Μισέλ και Νικόλαος
Στα βόρεια Τζουμέρκα και συγκεκριμένα στο χωριό Πράμαντα βρέθηκε πριν από λίγες ημέρες η ευρωβουλευτής της Ν.Δ. Αννα-Μισέλ Ασημακοπούλου για τη φιλανθρωπική δράση της Action Hellas, που διενεργεί σε απομακρυσμένα μέρη της Ελλάδας ιατρικές εξετάσεις για όλους τους κατοίκους. Εκεί συνάντησε έναν παλιό της φίλο, τον γιο του τέως βασιλιά Νικόλαο, ο οποίος είναι μέλος του Δ.Σ. της ΜΚΟ. Οι δυο τους γνωρίζονται καλά, καθώς ο πατέρας του Νικόλαου είχε βαφτίσει την κ. Ασημακοπούλου. Η ευρωβουλευτής μάλιστα μοιράστηκε σχετικά στιγμιότυπα στα social media, όπου μεταξύ άλλων έφτιαξαν και τοπικά εδέσματα.
Πρώτη εξυπηρέτηση Τ.Ν.
Τη Δευτέρα το πρωί στο Μέγαρο Μαξίμου αναμένεται να γίνει η πρώτη εξυπηρέτηση πολίτη στην Ελλάδα από την τεχνητή νοημοσύνη. Ο πολίτης θα είναι ο πρωθυπουργός, καθώς Παπαστεργίου και Κυρανάκης θα του παρουσιάσουν το AI Chatbot του gov.gr, το οποίο θα λειτουργήσει από Δευτέρα σε beta version, ώστε οι πολίτες να «εκπαιδεύσουν» τον αλγόριθμο με τους διαλόγους τους. Η Microsoft έχει ρίξει πολύ μεγάλο βάρος στην επιτυχία του εγχειρήματος, μια και η Ελλάδα είναι η πρώτη χώρα στην Ε.Ε. που επιχειρεί ένα τόσο τολμηρό βήμα. Να δούμε τα αποτελέσματα…
Μισές συναντήσεις
Το πρόγραμμα του Ταγίπ Ερντογάν στην Αθήνα πήγε πίσω καθώς η συνάντηση με τον πρωθυπουργό κράτησε περισσότερο του αναμενομένου, με πολλούς να αναρωτιούνται τι έλεγαν τόση ώρα. Αντιστοίχως και πολλές συναντήσεις υπουργών κράτησαν περισσότερο. Η πραγματικότητα είναι όμως διαφορετική. Οπως έλεγαν στη στήλη υπουργοί που είχαν τετ α τετ με τους Τούρκους, ο χρόνος πρέπει να υπολογίζεται στο μισό, αφού υπάρχει ενδιάμεσα και η μετάφραση, η οποία πολλές φορές αργεί και περισσότερο από τις τοποθετήσεις των υπουργών στη γλώσσα τους.
Ενας με τρεις
Μία διαφορά, πάντως, μεταξύ Ελλάδας και Τουρκίας που αποτυπώθηκε έντονα στις συναντήσεις των Ελλήνων υπουργών με τους ομολόγους τους είναι ο αριθμός των υπουργών. Υπήρχαν περιπτώσεις που ένας Τούρκος υπέγραψε συμφωνίες με τρεις Ελληνες «ομολόγους» του, καθώς το σχήμα της ελληνικής κυβέρνησης είναι πολύ μεγαλύτερο από εκείνο της Τουρκίας.