Ηταν να μην το πάρουν απόφαση στον ΣΥΡΙΖΑ να αφήσουν πίσω την εσωστρέφεια και να ρίξουν όλο το βάρος στην αντιπολίτευση προς την κυβέρνηση. Το κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης βρίσκεται για άλλη μια φορά σε περιδίνηση, με επίκεντρο την οικονομική διαχείριση. Η αποκάλυψη ότι ο Στέφανος Κασσελάκης κάλυψε με δικά του χρήματα το κενό στη δαπάνη καταβολής δώρου Χριστουγέννων στους εργαζομένους στα κομματικά μέσα ενημέρωσης, άνοιξε τον ασκό του Αιόλου. Βλέπετε, θεωρήθηκε σκόπιμο από την πλευρά της Κουμουνδούρου να ρίξουν ευθύνες για την τρύπα στα οικονομικά του ΣΥΡΙΖΑ στους δύο προηγούμενους γραμματείς του κόμματος, Δημήτρη Τζανακόπουλο και Πάνο Σκουρλέτη.
«Ο Αλέξης ήξερε»
Ο χειρισμός, όχι και τόσο επιτυχημένος. Για άλλη μια φορά εμφανίζεται η νέα ηγεσία να ρίχνει ευθύνες στον Αλέξη Τσίπρα, καθώς επί δικής του προεδρίας έγιναν όλα. Μάλιστα, όπως αναφέρουν κομματικά στελέχη –όχι απ’ αυτούς που έφυγαν– για τα οικονομικά του κόμματος ο τέως πρόεδρος ήταν πάντοτε ενήμερος και είχε άποψη και ευθύνη. Αλλωστε, σταθερά στις τοποθετήσεις του προέβαλε τα τακτοποιημένα οικονομικά του κόμματος, ως δείγμα χρηστής και επιτυχημένης διαχείρισης. «Δεν νομίζω ότι ο Αλέξης είναι ευχαριστημένος μ’ αυτά που ακούγονται», σχολίασε στενός συνεργάτης του.
Οι στόχοι
Προφανώς η επιδίωξη της νέας ηγετικής ομάδας ήταν να πληγούν οι αποχωρήσαντες Σκουρλέτης και Τζανακόπουλος. Και οι δύο, όμως, έσπευσαν με αριθμούς να απαντήσουν. Λέγοντας το πολύ απλό, ότι το κόμμα παραδόθηκε από τους ίδιους χωρίς οικονομικά προβλήματα, κάτι για το οποίο έχει μιλήσει στο παρελθόν επαινετικά και ο ίδιος ο Στέφανος Κασσελάκης.
Αριστερή κακοφωνία
Πάντως, η όλη εξέλιξη και οι λεπτομέρειες που αποκαλύφθηκαν στη συνέχεια για δάνειο, όχι του Στέφανου Κασσελάκη προς το κόμμα, αλλά για δάνειο μεταξύ εταιρειών –του προέδρου και των Μέσων του κόμματος–, αντί να προκαλέσουν ηρεμία έφεραν μεγαλύτερη αναστάτωση. Δεν είναι λίγοι εκείνοι μέσα στον ΣΥΡΙΖΑ που βλέπουν με ιδιαίτερο προβληματισμό την όλη συζήτηση που εξελίσσεται και σπεύδουν να παρατηρήσουν ότι δίνεται μια εικόνα πολύ ξένη για τα δεδομένα ενός κόμματος, που λέει ότι θέλει να εκφράσει την Αριστερά.
Απουσία και σιωπή
Η απουσία του Στέφανου Κασσελάκη δεν βοηθάει ιδιαίτερα. Ο πρόεδρος του κόμματος, που θα μπορούσε ίσως να δώσει κάποιες απαντήσεις, για το συγκεκριμένο θέμα δεν έχει παρέμβει, ενώ δεν μπορεί καν να επιχειρήσει αλλαγή ατζέντας, έστω και επικοινωνιακά, όπως συνηθίζει. Δεν είναι τυχαίο, πάντως, ότι απέφυγαν δημόσιες τοποθετήσεις και τα υπόλοιπα κορυφαία στελέχη του κόμματος.
Ραντεβού τον Ιούνιο
Στην Κουμουνδούρου τα πράγματα έχουν αλλάξει. Οχι αργά και σταδιακά, αλλά γρήγορα και αποφασιστικά. Το βιώνουν μια σειρά από στελέχη, που ενώ θεωρητικά έχουν αρμοδιότητες και ρόλους, στην πράξη βλέπουν τον Στέφανο Κασσελάκη να κινείται πολύ συγκεντρωτικά και να δουλεύει με μια δική του ομάδα ανθρώπων, συχνά χωρίς συνεννόηση, αιφνιδιάζοντας και φέρνοντας προ τετελεσμένων το κόμμα. Δυσαρέσκεια υπάρχει, καθώς πλέον είναι σαφές ότι δεν πρόκειται για άγνοια του τρόπου λειτουργίας του κόμματος, που θα διορθωθεί, αλλά για επιλογή ενός άλλου μοντέλου. Τι κάνουν οι δυσαρεστημένοι; Περιμένουν τις ευρωεκλογές, όπου η νέα ηγεσία θα μετρηθεί. Και μετά θα γίνει ταμείο. Και, όπως λένε, εκεί δεν χωράνε διορθώσεις με δανεικά.
Εκτός μικροφώνου
Αλλαξε χέρια και τυπικά ο Δήμος Αθηναίων την περασμένη Πέμπτη. Ο Χάρης Δούκας ορκίστηκε και αναλαμβάνει καθήκοντα. Στην τελετή ορκωμοσίας, που έγινε στη Δημοτική Αγορά της Κυψέλης, συγκεντρώθηκαν πολλοί πρώην δήμαρχοι Αθηναίων. Νικήτας Κακλαμάνης, Δημήτρης Αβραμόπουλος, Γιώργος Καμίνης έδωσαν το «παρών», όπως, βεβαίως, και ο απερχόμενος δήμαρχος Κώστας Μπακογιάννης. Συνεργάτες του κ. Δούκα λένε ότι από τον κ. Μπακογιάννη ζητήθηκε, κατά την προετοιμασία της εκδήλωσης, να μιλήσει κι αυτός εκτός από τον κ. Δούκα, αλλά εκείνος αρνήθηκε. Αποδίδουν την άρνηση στην πικρία του για την ήττα στις εκλογές.
Ο αποχαιρετισμός
Ο Κώστας Μπακογιάννης είχε φροντίσει από την προηγουμένη να αποχαιρετήσει τους δημότες με ανάρτηση στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, όπου αναφέρθηκε στο έργο της απερχόμενης δημοτικής αρχής. Στη Δημοτική Αγορά Κυψέλης τον ρόλο αυτό ανέλαβε ο υφυπουργός Εσωτερικών, Θεόδωρος Λιβάνιος.
«Ολοι μαζί»
Δεν πέρασε απαρατήρητη η δήλωση του Κώστα Ζαχαριάδη, ότι «θα δουλέψουμε όλοι μαζί με τον φίλο και συναγωνιστή Χάρη, για να κάνουμε την αλλαγή πράξη». Δούκας και Ζαχαριάδης είχαν δώσει τα χέρια πριν από τη δεύτερη καθοριστική αναμέτρηση για τη διεκδίκηση του δήμου. Η εκ νέου δημόσια στήριξη και η διαβεβαίωση για συνεργασία έχει ενδιαφέρον. Ιδιαίτερα για όσους πιστεύουν ότι για να αποκτήσει προοπτική ο χώρος της Κεντροαριστεράς και να καταφέρει να διαδραματίσει εκ νέου σημαντικό ρόλο στην πολιτική ζωή του τόπου, θα πρέπει να διαμορφωθούν σχήματα συνεργασίας. Θα είναι ο Δήμος Αθηναίων το εργαστήριο που θα δοκιμαστεί αυτή η συνταγή;