Ο χθεσινός ανασχηματισμός ουσιαστικά ξετυλίχτηκε γύρω από την αλλαγή στο Προστασίας του Πολίτη, η οποία πυροδότησε τρεις μεταθέσεις στελεχών που ήδη βρίσκονταν στην κυβέρνηση, του Μιχάλη Χρυσοχοΐδη, του Αδ. Γεωργιάδη και της Δόμνας Μηχαηλίδου. Υπήρχαν όμως και δύο νέες είσοδοι, αυτές του Ανδρέα Νικολακόπουλου και της Ιωάννας Λυτρίβη, δύο εκπροσώπων της νεότερης γενιάς από την κοινοβουλευτική ομάδα, αφού ο πρώτος είναι βουλευτής Ηλείας και η δεύτερη βουλευτής Επικρατείας. Η επιλογή τους αποτελεί κατά κάποιο τρόπο και ένα «τυράκι» στους βουλευτές ενόψει της συνέχειας, καθώς δείχνει πως ο πρωθυπουργός δίνει ευκαιρίες και σε νέα πρόσωπα να αναδειχτούν μέσα από την κυβέρνησή του.
Κλειστό rotation
Το κεντρικό μήνυμα του χθεσινού ανασχηματισμού, πάντως, είναι ότι ο πρωθυπουργός αρέσκεται να πηγαίνει με τα πρόσωπα που εμπιστεύεται. Κοινώς, με τους «παίκτες» που ξέρει ότι μπορούν να κερδίσουν τον αγώνα, έχοντας ένα πολύ κλειστό rotation. Απόδειξη, πως και οι τρεις «νέοι» υπουργοί δεν είναι νέοι, αλλά ήταν και πριν στην κυβέρνηση, ενώ οι δύο από αυτούς επιστρέφουν σε έναν υπουργικό θώκο όπου έχουν ξαναβρεθεί. Αυτό σημαίνει ότι δεν θα χρειαστούν και έξτρα χρόνο προσαρμογής.
Στον τάφο του Αβέρωφ
Στον τάφο του Ευάγγελου Αβέρωφ, με αφορμή την επέτειο 34 ετών από τον θάνατό του, βρέθηκε στις 2 Ιανουαρίου ο πρόεδρος της Βουλής Κώστας Τασούλας, πολιτικό τέκνο του πρώην προέδρου της Ν.Δ. Ο Τασούλας άφησε στον μεγαλοπρεπή τάφο του Αβέρωφ στο Α΄ Νεκροταφείο ένα μπουκέτο από γκρενά γαρίφαλα, τα οποία ο Ηπειρώτης πολιτικός αγαπούσε ιδιαίτερα και συνήθιζε κάθε πρωί να αγοράζει ένα από την Κηφισιά και να το βάζει στο πέτο του.
Κασσελάκης με Ιμάμογλου
Στο Φανάρι θα μεταβεί την Παρασκευή ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ, Στέφανος Κασσελάκης, συνοδευόμενος από αντιπροσωπεία του κόμματος με επικεφαλής τον διευθυντή του πολιτικού του γραφείου, Μανώλη Καπνισάκη, και τον διπλωματικό σύμβουλο Βαγγέλη Καλπαδάκη. Η επίσκεψη θα πραγματοποιηθεί έπειτα από πρόσκληση που είχε δεχθεί από τον Πατριάρχη Βαρθολομαίο κατά τη διάρκεια της συνάντησής του στην Αθήνα, τον Οκτώβριο. Το Σάββατο, ο Στέφανος Κασσελάκης θα παρευρεθεί σε γεύμα πριν παρακολουθήσει τον αγιασμό των υδάτων, ενώ την Κυριακή θα έχει συνάντηση με τον δήμαρχο Κωνσταντινούπολης Εκρέμ Ιμάμογλου.