Τα θερμά του συγχαρητήρια προς τον Γιώργο Λάνθιμο για την κατάκτηση της φετινής Χρυσής Σφαίρας καλύτερης ταινίας στην κατηγορία κωμωδία/μιούζικαλ έδωσε σε ανάρτησή του στην πλατφόρμα «X» ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ, Στέφανος Κασσελάκης.
«Ενας νέος άνθρωπος που ξεκίνησε από την Ελλάδα για να γίνει πολίτης του κόσμου και ένας από τους σημαντικότερους “auteur” του παγκόσμιου κινηματογράφου των ημερών μας», αναφέρει στην ανάρτησή του ο κ. Κασσελάκης.
Τα πιο θερμά μου συγχαρητήρια στον Γιώργο Λάνθιμο για τη Χρυσή Σφαίρα καλύτερης ταινίας στην κατηγορία μιούζικαλ / κωμωδία.
Ένας νέος άνθρωπος που ξεκίνησε από την Ελλάδα για να γίνει πολίτης του κόσμου και ένας από τους σημαντικότερους «auteur» του παγκόσμιου κινηματογράφου των… pic.twitter.com/IjwssqYt4H
— Stefanos Kasselakis – Στέφανος Κασσελάκης (@skasselakis) January 8, 2024
«Το Poor Things, που μιλάει με την ιδιαίτερη γλώσσα του Λάνθιμου για τη γυναικεία χειραφέτηση, το σύμπαν συμβολισμών, χρωμάτων, αισθημάτων είναι σίγουρα προσωπική επιτυχία ενός δημιουργού που όρισε ο ίδιος το μέλλον του. Μοιραζόμαστε τη χαρά του και είμαστε περήφανοι γι’ αυτόν», προσθέτει.