Την Παρασκευή η «Κ» παρουσίασε μία πλήρη χαρτογράφηση των βουλευτών της Ν.Δ. που δείχνει πώς σκέφτονται να κινηθούν ενόψει του νομοσχεδίου για τον γάμο των ομόφυλων ζευγαριών που μέχρι το τέλος του μήνα αναμένεται να έρθει στη Βουλή. Η προσεκτική ανάγνωση δείχνει ότι από εκείνους που δηλώνουν βέβαιοι πως θα καταψηφίσουν, οι περισσότεροι είναι βουλευτές που δεν έχουν σχεδόν καμία ελπίδα να πάρουν κυβερνητική θέση σε κάποιον επόμενο ανασχηματισμό, κάτι που κάνει πιο εύκολη την επιλογή τους να βγουν απέναντι στη βούληση του Κυριάκου Μητσοτάκη.
Κρυμμένο διαμάντι
Μένω στο χθεσινό ρεπορτάζ της «Κ» καθώς, μιλώντας με το σύνολο σχεδόν της Κ.Ο. της Ν.Δ. για να καταγράψω τις προθέσεις τους, βρέθηκα και μπροστά σε διάφορες εκπλήξεις. Αναφέρω την πιο κωμική. Θα την χαρακτήριζα δυσάρεστη, αλλά με μία δεύτερη ματιά, είναι περισσότερο κωμική. Οταν ρώτησα βουλευτή της περιφέρειας τι προτίθεται να ψηφίσει στο νομοσχέδιο, ενημερώνοντας πως κάνω σχετικό ρεπορτάζ, με ρώτησε αυταρχικά με ποιο δικαίωμα ρωτάω για τις προθέσεις του. Του εξήγησα πως στις δυτικές δημοκρατίες αυτόν τον ρόλο επιτελεί η δημοσιογραφία, αλλιώς θα ζούσαμε σε άλλου τύπου καθεστώτα και μου απάντησε πως δεν… αποδέχεται τον ρόλο της δημοσιογραφίας. Τέτοιο κοινοβουλευτικό αστέρι πού ήταν τόσο καλά κρυμμένο;
Δημόσιοι υπάλληλοι
Από τα τραγελαφικά ήταν και όταν κάλεσα στο τηλέφωνο κάποιους βουλευτές την ημέρα της ονομαστικής τους εορτής, του Αγίου Αθανασίου. Αφού τους ευχήθηκα χρόνια πολλά, ρώτησα τι προτίθενται να κάνουν και κάποιοι από αυτούς μου απάντησαν πως «σήμερα δεν δουλεύουμε, καθώς γιορτάζουμε». Στην αρχή αιφνιδιάστηκα αλλά μετά σκέφτηκα πως έχουν δίκιο οι άνθρωποι, καθώς θυμήθηκα πως οι δημόσιοι υπάλληλοι την ημέρα της γιορτής τους παίρνουν τιμητική άδεια να ξεκουραστούν. Μην πάθουν και υπερκόπωση.
Οι μεσημεριανοί ύπνοι
Κάποιοι άλλοι διαμαρτυρήθηκαν ευγενικά πως τους κάλεσα μεσημεριανές ώρες και τους πέτυχα στον ύπνο. «Δεν ξέρω τι κάνετε στην Αθήνα, εμείς μεσημέρια κοιμόμαστε», μου είπε κάποιος με δόση χιούμορ, θυμίζοντάς μου πως 2-4 δεν μπορεί να καλείς έναν βουλευτή επαρχίας στο τηλέφωνο.
Η κατσίκα του γείτονα
Εχω την αίσθηση πάντως πως από τους 33 αναποφάσιστους, οι περισσότεροι θα κινηθούν προς την υπερψήφιση και απλά θέλουν να μην εκτεθούν άμεσα στις τοπικές κοινωνίες. Οπως μου εκμυστηρεύτηκε ένας από αυτούς, «θα το ψηφίσω» αλλά δεν το λέω ακόμα, καθώς «θέλω να δω τι θα κάνουν και οι άλλοι βουλευτές». Η κατσίκα του γείτονα δηλαδή με άλλα λόγια.
Θα παραμείνει
Μέσα στην εβδομάδα σάς έγραψα πως ο Μάκης Βορίδης κινείται προς την αποχή. Σας έχω και μία ακόμα είδηση. Εάν το νομοσχέδιο περάσει άνετα –που έτσι φαίνεται– η αποχή Βορίδη δεν είναι βέβαιο ότι θα οδηγήσει και σε έξοδό του από το υπουργικό συμβούλιο. Ετσι μου είπε μία καλή κυβερνητική πηγή και το μεταφέρω με επιφύλαξη.
Ανακάλυψαν το πράσινο παρελθόν
Μέσα στη γενική γκρίνια που υπάρχει σταθερά σε μία μερίδα της Κοινοβουλευτικής Ομάδας της Ν.Δ., πολλοί βουλευτές σχολίαζαν αρνητικά την υφυπουργοποίηση του Ανδρέα Νικολακόπουλου από την Ηλεία. Οπως έλεγαν, ο πρωθυπουργός έναν βουλευτή αξιοποίησε και αυτός είναι πάλι… ΠΑΣΟΚ. Την αναφορά τους την στήριζαν στο γεγονός πως ο νέος υφυπουργός πρωτοεξελέγη δημοτικός σύμβουλος Αμαλιάδας με δήμαρχο προερχόμενο από το ΠΑΣΟΚ, ενώ στην Ηλεία άπαντες γνωρίζουν πως δεν ήταν Ν.Δ. μέχρι που εντάχθηκε στο κόμμα επί Κυριάκου Μητσοτάκη.
Κουίζ
Ποιος εκ των κορυφαίων υπουργών της κυβέρνησης ρωτήθηκε σε «πηγαδάκι» περιοδείας για το αν θα ψηφίσει το νομοσχέδιο για τον γάμο των ομόφυλων ζευγαριών και ενώ είναι βέβαιο πως είναι υπέρ, απέφυγε να απαντήσει, λες και δεν θέλει να… μαθευτεί η ψήφος του.
Καμπάνια υπέρ Δούκα
Στην Αχαΐα βρέθηκε τις προηγούμενες μέρες ο Νίκος Ανδρουλάκης σε μία προσπάθεια να ξανακάνει πράσινη την μπλε περιοχή. Αυτό που είχε ενδιαφέρον είναι πως ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ μιλώντας σε δημάρχους που προέρχονται από τον χώρο του τους ζήτησε να βάλουν πλάτη στον Δούκα, καθώς μπροστά υπάρχει ο στόχος της ΚΕΔΕ για τον δήμαρχο της Αθήνας.
Στις φυλακές
Πέραν της ενασχόλησής του με τη μουσουλμανική μειονότητα της Θράκης, ένα άλλο ζήτημα ανθρωπίνων δικαιωμάτων, με το οποίο ασχολείται αυτήν την περίοδο ο βουλευτής Επικρατείας της Ν.Δ., Γιώργος Σταμάτης, είναι οι συνθήκες διαβίωσης των κρατουμένων στις φυλακές. Σε αυτό το πλαίσιο, έχει ξεκινήσει επισκέψεις στις φυλακές της χώρας και ενημερωτικές συναντήσεις με τους υπεύθυνους σωφρονιστικούς υπαλλήλους και με τους κρατούμενους, με στόχο τη βελτίωση των συνθηκών κράτησής τους και τη δημιουργία του απαιτούμενου πλαισίου για την κοινωνική τους επανένταξη.
Δεν θέλουν να είναι στο γκρουπ
Να ξέρετε πάντως πως από τους 22 καταγεγραμμένους βουλευτές που δηλώνουν κατά του νομοσχεδίου μέχρι την ψήφιση μπορεί να έχουμε κάποιες μεταβολές. Οπως μου έλεγε ένας εξ αυτών θα δω στο τέλος ποιοι είναι οι κατά και «αν το γκρουπ δεν μου αρέσει, μπορεί να περάσω στην αποχή». Ενδιαφέρον.
Ενωσε πέντε διαφορετικές ομάδες
Μια πολύ σημαντική ημέρα ξημερώνει αύριο για τον Θόδωρο Ρουσόπουλο –αλλά και τιμητική για τη χώρα– καθώς αναμένεται να είναι ο πρώτος Ελληνας πολιτικός που θα εκλεγεί πρόεδρος της Κοινοβουλευτικής Συνέλευσης του Συμβουλίου της Ευρώπης. Μέχρι χθες, ο Ρουσόπουλος είχε καταφέρει να αποσπάσει τη στήριξη των αρχηγών και των πέντε μεγάλων πολιτικών ομάδων, σοσιαλιστών, αριστερών, δεξιών, κεντρώων και συντηρητικών. Αύριο ψηφίζουν οι 612 βουλευτές απο τις 46 χώρες-μέλη. Η τελετή θα γίνει στο Ευρωκοινοβούλιο στο Στρασβούργο και αμέσως μετά ο Ρουσόπουλος αναμένεται να απευθύνει ομιλία στην ολομέλεια του σπουδαίου αυτού οργανισμού που ίδρυσαν οι Τσώρτσιλ, Αντενάουερ, Σπάακ και άλλοι μεγάλοι ηγέτες το 1949, δηλαδή ακριβώς πριν από 75 χρόνια. Το Κοινοβούλιο του οποίου ο Ρουσόπουλος θα είναι πρόεδρος, μεταξύ άλλων, εκλέγει τους δικαστές του δικαστηρίου του Στρασβούργου για τα ανθρώπινα δικαιώματα.