Η υπόσχεση που δεν τήρησε ο Ράμα
Ηταν ∆εκέμβριος του 2023 όταν Κυριάκος Μητσοτάκης και Εντι Ράμα, στο περιθώριο του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου στις Βρυξέλλες, είχαν ένα τετ α τετ. Οπως περιήλθε εις γνώσιν της στήλης, εκεί ο Ελληνας πρωθυπουργός ζήτησε από τον Αλβανό ομόλογό του να μην τραβήξει άλλο το σκοινί με την υπόθεση του Φρέντη Μπελέρη, με τον Εντι Ράμα να του δίνει την υπόσχεση πως θα το κάνει. Μία υπόσχεση που όπως φάνηκε δεν ήταν ειλικρινής. Για τον κώδικα του Κυριάκου Μητσοτάκη, όπως μου έλεγε η πηγή που μου μετέφερε την πληροφορία, η αθέτηση της υπόσχεσης Ράμα δεν ήταν καθόλου αμελητέα καθώς ο Ελληνας πρωθυπουργός την θεώρησε εμπαιγμό. Ετσι εξηγείται εν πολλοίς και το πώς εξελίχθηκε η σχέση τους αλλά και η απόφαση τελικά του πρωθυπουργού να δώσει μία θέση στο ευρωψηφοδέλτιο στον εκλεγμένο δήμαρχο Χειμάρρας.
Παίρνει τις ψήφους της Αννας-Μισέλ
Μεγάλο ενδιαφέρον έχουν οι μετρήσεις που έχουν κάνει δύο υποψήφιοι ευρωβουλευτές και έχουν έρθει σε γνώση της στήλης. Αμφότερες οι έρευνες δείχνουν την Ελίζα Βόζεμπεργκ πολύ ψηλότερα από ό,τι αναμενόταν στις προτιμήσεις των πολιτών, καθώς την φέρνουν στην πρώτη τριάδα. Η «εκτόξευση» της ευρωβουλευτού έχει εξήγηση: η Ελίζα Βόζεμπεργκ αυξάνει την εκλογική της βάση με τις ψήφους της Αννας-Μισέλ Ασημακοπούλου, καθώς έχει κάποια κοινά χαρακτηριστικά με τη συνάδελφό της που αποχώρησε από το ευρωψηφοδέλτιο: είναι γυναίκα, έχει γνήσια δεξιά ταυτότητα και έχει πάντα κομματική νομιμοφροσύνη. Οπως έλεγε στη στήλη δημοσκόπος, παίζει σημαντικό ρόλο πως «δεν έχει εκθέσει ποτέ το κόμμα και υπερασπίζεται πάντα την κομματική γραμμή».
Δύο Βορειοηπειρώτες
Δεν θα σας αποκαλύψω τι δείχνει ολόκληρη η δημοσκόπηση, αλλά μόνο μερικές πληροφορίες ακόμα. Στην πρώτη πεντάδα, δηλαδή σε αυτούς που εκλέγονται άνετα, είναι και οι δύο Βορειοηπειρώτες: ο Φρέντης Μπελέρης και ο Πύρρος Δήμας, ενώ από εκεί και κάτω για τις –μάλλον– τρεις εκλόγιμες θέσεις συνωστίζονται τουλάχιστον πέντε υποψήφιοι, με το προβάδισμα να έχουν ο Δημήτρης Τσιόδρας και η Ελεονώρα Μελέτη, η οποία δείχνει να είναι πιο «ψημένη» από όσο θα περίμενε κανείς. Μάλιστα πολλοί βουλευτές της Ν.Δ. έχουν δεχτεί τηλεφώνημα από την παρουσιάστρια που δείχνει πως έχει πάρει πολύ σοβαρά την υποψηφιότητά της. Πιο ψηλά από το αναμενόμενο πλασάρεται και ο Γιώργος Μουρούτης, τον οποίο φαίνεται να βοήθησε η «αποδέσμευση» από τον στενό «σαμαρικό» πυρήνα.
«Αρκεί να βγει»
Οι μετρήσεις δείχνουν και μια καθίζηση σε σχέση με το παρελθόν για τον Βαγγέλη Μεϊμαράκη, ο οποίος έπειτα από τόσα χρόνια ξέρει πια πώς να κάνει έναν «επαγγελματικό» προεκλογικό αγώνα χωρίς να ξοδεύει περιττές δυνάμεις. Το ότι όμως τα χρόνια περνάνε και τα πόδια βαραίνουν φέρνει νομοτελειακά και μία πτώση. Αυτό δεν σημαίνει πως ο πρώην πρόεδρος της Ν.Δ. δεν εκλέγεται και αυτό στο τέλος έχει σημασία. Παλιός του φίλος, που τον ξέρει καλά, έλεγε στη στήλη πως «τον Βαγγέλη ποτέ δεν τον ένοιαζε σε τι θέση θα εκλεγεί, αρκεί να εκλεγεί». Το έχει πιάσει το νόημα από παλιά…
Γκρίνια για την Τζάκρη
Φεύγω από τη Ν.Δ. και σας πάω τώρα στον ΣΥΡΙΖΑ, όπου εσχάτως το κλίμα είναι περίεργο. Ενδεικτικά μόνο να σας αναφέρω πως η εσωκομματική γκρίνια επικεντρώνεται στο πρόσωπο της Θεοδώρας Τζάκρη, για την οποία πολλοί σύντροφοι λένε πως «κάνει κουμάντο στο κόμμα». Από την άλλη η Δώρα Αυγέρη, παρά την προβολή που έχει τελευταία, καταγράφει χαμηλές πτήσεις στις μετρήσεις, κάτι που έχει φέρει νευρικότητα στην πρώην εκπρόσωπο του κόμματος.
Πρώτο TikTok
Σας πάω τώρα στην όμορη –λέμε τώρα– Νέα Αριστερά, όπου η Εφη Αχτσιόγλου μπήκε με τη σειρά της στον θαυμαστό κόσμο του TikTok. Στην πρώτη της ανάρτηση μας περιέγραψε πώς είναι μία μέρα της, αναζητώντας καφέ και παίζοντας με τον γιο της. Η ανάρτηση δεν είχε κάτι κακό. Κάθε άλλο, αλλά δεν άρεσε σε πολλούς αρτηριοσκληρωτικούς συντρόφους της, που έλεγαν πως δεν ήταν πολιτική. Στην επόμενη ανάρτηση θα πρέπει να διαβάζει το Κεφάλαιο του Μαρξ πριν κοιμηθεί.
Εγκεφαλικό
Μιας και ο λόγος για το TikTok το οποίο κυριαρχεί στο πολιτικό μάρκετινγκ, να σας αποκαλύψω τον πολιτικό που δεν το αντέχει. Ο Μάκης Βορίδης έλεγε σε μία παρέα πως μια φορά ένας «ειδικός» της επικοινωνίας –υπάρχουν και πολλοί τέτοιοι πλέον– πήγε στο γραφείο του να του παρουσιάσει τι πρέπει να κάνει για να γίνει τικ τόκερ. «Κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό με αυτά που άκουσα», έλεγε ο Βορίδης, ο οποίος παραμένει ένας αυστηρά old school πολιτικός.
Τι είπε η Σιλιανόφσκα για τις Πρέσπες
Μια πολύ ενδιαφέρουσα συνάντηση είχε η νέα πρόεδρος της Βόρειας Μακεδονίας με τους Ελληνες βουλευτές, που είχαν πάει στα Σκόπια ως παρατηρητές του ΟΑΣΕ για τις προεδρικές εκλογές της χώρας. Εκεί βρέθηκαν οι Βορειοελλαδίτες Μαρία Αντωνίου και Θοδωρής Καράογλου, τους οποίους συνάντησε η Γκορντάνα Σιλιανόφσκα – Ντάβκοβα μία ημέρα πριν από τις εκλογές στο briefing του ΟΑΣΕ. Η νέα πρόεδρος της χώρας είπε στους Ελληνες πως τα Σκόπια έχουν κάνει όσα προβλέπει η συμφωνία των Πρεσπών, όπως αλλαγές στα έγγραφα και τις ταυτότητες και πλέον το μπαλάκι πέφτει στην Ελλάδα. Η τοποθέτησή της μπορεί να ερμηνευθεί με διαφορετικό τρόπο: είτε ως βούληση εφαρμογής της συμφωνίας είτε ως πυρπόληση, ρίχνοντας τις ευθύνες αλλού. Το δεύτερο μοιάζει πιο πιθανό…