Υπάρχει ένας υπουργός της κυβέρνησης που συνάδελφοί του –και όχι μόνο– τον χαρακτηρίζουν «μόνιμα θυμωμένο». Οπως λένε γελώντας, και «καλημέρα να του πεις, θα σου απαντήσει τσαντισμένα». Παρά το «μάτσο» ύφος που βγαίνει στις συναναστροφές του, ο… μόνιμα ενοχλημένος υπουργός περισσότερο προκαλεί το γέλιο στους συνομιλητές του, καθώς η επιλογή του να είναι διαρκώς άγριος και να μη χαλαρώνει ποτέ δεν πείθει.
Kοινή εκδήλωση Τσίπρα – Ζάεφ
Μετά την τηλεφωνική επικοινωνία που είχαν Αλέξης Τσίπρας και Ζόραν Ζάεφ στη «σκιά» των τριγμών που δέχεται η συμφωνία των Πρεσπών, αποφάσισαν να προχωρήσουν σε κοινή εκδήλωση. Στις 17 και 18 Ιουνίου, με αφορμή τη συμπλήρωση έξι χρόνων (16/6/2018) από την υπογραφή της συμφωνίας, θα γίνει κοινή εκδήλωση από το «Ινστιτούτο Αλέξη Τσίπρα» και το «Ιδρυμα Ζόραν Ζάεφ» στην Αθήνα υπό τον τίτλο «Διεθνής Διάσκεψη για την Ειρήνη και τη Βιώσιμη Ανάπτυξη». Το συνέδριο, που θα πραγματοποιηθεί στο Ωδείο Αθηνών, θα περιλαμβάνει 8 πάνελ συζήτησης και θα συμμετάσχουν προσωπικότητες από τον διεθνή, τον ευρωπαϊκό, τον βαλκανικό χώρο και την ευρύτερη περιοχή. Φιλοδοξία των δύο συνδιοργανωτών είναι η «Διεθνής Διάσκεψη για την Ειρήνη και τη Βιώσιμη Ανάπτυξη» να λαμβάνει χώρα σε ετήσια βάση και να απονέμεται κάθε χρόνο σε μια προσωπικότητα ένα βραβείο ειρήνης, το «Βραβείο των Πρεσπών». Το πρώτο βραβείο θα απονεμηθεί φέτος στον ειδικό απεσταλμένο του γ.γ. του ΟΗΕ, Μάθιου Νίμιτς.
«Συνεδριάζουν ποτέ;»
Tα εσωκομματικά θέματα στον ΣΥΡΙΖΑ δεν κοπάζουν, καθώς υπάρχουν πολλές γκρίνιες για παρασκηνιακά κοψίματα. Ενα από τα προβλήματα τέθηκε σε συριζαϊκή παρέα, με τον πιο αφελή να λέει στους συνομιλητές του «να το θέσετε στα όργανα». Τότε ένας εξ αυτών, με εμφανή απογοήτευση ζωγραφισμένη στο πρόσωπό του, είπε «ποια όργανα; Αυτά που δεν συνεδριάζουν ποτέ;», περιγράφοντας με μία φράση τη μετατροπή του ΣΥΡΙΖΑ σε Ι.Χ. κόμμα.
Πρόσκληση
Μια ξεχωριστή πρόσκληση έφθασε στο γραφείο του Μάκη Βορίδη. Ο Γιώργος Καρατζαφέρης, ο άνθρωπος που, όπως έχει πει ο ίδιος, τον έβαλε στην πιο… mainstream πολιτική, καλεί τον υπουργό Επικρατείας στα αποκαλυπτήρια του ανδριάντα του προγόνου του, Αθανασίου Καρατζαφέρη, που υπήρξε οπλαρχηγός του Νικηταρά, στην Ποταμιά Αρκαδίας. Δεν έχει γίνει αποδεκτή ακόμη, καθώς το πρόγραμμα του υπουργού είναι ρευστό, αλλά όπως έλεγε ο ίδιος σε συνομιλητές του με το γνωστό ύφος του, «μπορεί και να πάω, καθώς αυτά με τους οπλαρχηγούς μου αρέσουν».