Μία από τις σπάνιες φορές που ο Κώστας Καραμανλής δημοσιοποίησε συνάντησή του ήταν χθες, καθώς είχε τετ α τετ στο γραφείο του με τον πρόεδρο της Japan Tobacco, κ. Iwai Mitsuo. Η συνάντηση του πρώην πρωθυπουργού ήταν με την ιδιότητα του προέδρου του ομίλου της ΣΕΚΕ, που τα τελευταία χρόνια είναι ένας από τους μεγαλύτερους προμηθευτές της Japan Tobacco με καπνά. Κατά τη συνάντηση, αποτιμήθηκε η μακροχρόνια συνεργασία μεταξύ ΣΕΚΕ και Japan Tobacco, και διερευνήθηκαν οι δυνατότητες περαιτέρω ενίσχυσής της, καθώς η Japan Tobacco αναπτύσσει συνεχώς την επενδυτική δραστηριότητά της στην Ελλάδα.
Καμίνης από σπόντα
Τη στήριξή του, έστω και από σπόντα, στο ΠΑΣΟΚ δήλωσε ο Γιώργος Καμίνης. Με ανάρτησή του, ο πρώην δήμαρχος κάλεσε ουσιαστικά τους πολίτες να ψηφίσουν τον υποψήφιο ευρωβουλευτή του ΠΑΣΟΚ Γιώργο Τσούμα, ο οποίος υπήρξε στενός συνεργάτης του στον δήμο της Αθήνας επί σειράν ετών. Με αυτό τον τρόπο, έστω και διά της τεθλασμένης, ο Καμίνης πήρε θέση, παρά το γεγονός πως οι σχέσεις του με τον Νίκο Ανδρουλάκη παραμένουν ανύπαρκτες, με καμία από τις δύο πλευρές να μην έχει επιχειρήσει κάποια προσέγγιση.
Υποψήφιος ανά… νομό
Κανονική απόβαση έχουν κάνει το τελευταίο διάστημα «γαλάζια» στελέχη στην Κρήτη, μια και το νησί έχει από κάθε άποψη σημασία. Και μόνον ότι οι τρεις βασικοί πολιτικοί αρχηγοί κατάγονται από την Κρήτη δημιουργεί έναν ξεχωριστό ανταγωνισμό. Στο προκείμενο τώρα, «γαλάζιοι» που περιόδευσαν στο νησί και έκαναν «επιτόπου» σφυγμομέτρηση έλεγαν στη στήλη πως η Ν.Δ. θα είναι πρώτο κόμμα με δεύτερο καθαρά το ΠΑΣΟΚ, επισημαίνοντας μια τακτική κίνηση του Ανδρουλάκη, που δείχνει ότι έχει βάλει στόχο το νησί: το ΠΑΣΟΚ έχει υποψήφιο ευρωβουλευτή από… κάθε νομό, δείχνοντας τη βαρύτητα που δίνει ο Ανδρουλάκης στην Κρήτη.
Ειρωνείες
Σε νεοδημοκρατικό πηγαδάκι που στήθηκε στη Βόρεια Ελλάδα, βουλευτές της Ν.Δ. σχολίαζαν το πώς κινείται ο Στέφανος Κασσελάκης. Ενας εξ αυτών, και μάλιστα βέρος καραμανλικός, δεν έχασε ευκαιρία να ειρωνευθεί τον… Αρη Σπηλιωτόπουλο, λέγοντας «αυτά θα του τα λέει ο Αρούλης», με τη διάθεση να υποτιμήσει το πρώην στέλεχος της Ν.Δ. και νυν του ΣΥΡΙΖΑ να είναι εμφανής. Αρκετοί συνομιλητές του Σπηλιωτόπουλου, πάντως, λένε ότι ο πάλαι ποτέ εκπρόσωπος της Ν.Δ. μιλάει για την πρώην παράταξή του περισσότερο με πίκρα παρά με μίσος, εκπέμποντας την αίσθηση πως αυτή τον έδιωξε, αλλά αυτός ακόμη την (κρυφο)αγαπάει.