Οι πολλές δημοσκοπήσεις που έχουν δει το φως της δημοσιότητας τελευταία δεν ρίχνουν φως στα ποιοτικά στοιχεία που φθάνουν στα επιτελεία των κομμάτων και πολλές φορές είναι τα πιο σημαντικά. Στην περίπτωση του ΣΥΡΙΖΑ έχει μεγάλο ενδιαφέρον πως η ψαλίδα μεταξύ ανδρών και γυναικών που τον ψηφίζουν είναι η μεγαλύτερη από κάθε άλλο κόμμα, καθώς από τους ψηφοφόρους του το 65% είναι γυναίκες και το 35% άνδρες. Οι γυναίκες μάλιστα που ψηφίζουν Κασσελάκη είναι κατά κανόνα νεότερες, κάτω των 40 ετών. Στην περαιτέρω ανάλυση έχει μεγάλο ενδιαφέρον πως υπάρχουν και δεξιοί άνδρες που βλέπουν θετικά τον πρόεδρο του ΣΥΡΙΖΑ. «Εχει ένα μάτσο ύφος που σε κάποια συντηρητικά κοινά περνάει», μου εξήγησε δημοσκόπος. Το ποσοστό των δεξιών ανδρών που ψηφίζουν Κασσελάκη δεν είναι μεγάλο, αλλά και μόνο που υπάρχει έχει το ενδιαφέρον του.
Ποιον έδιωξε ο Αρης;
Ο Αρης Σπηλιωτόπουλος δεν έχει μπει απλώς στο επικοινωνιακό επιτελείο του ΣΥΡΙΖΑ, αλλά ο λόγος του περνάει ακόμη και για το ποιοι άλλοι θα συμμετάσχουν σε αυτό. Σας το λέω αυτό γιατί, σύμφωνα με πληροφορίες, από το επικοινωνιακό επιτελείο του Κασσελάκη υπήρξε πρόσφατα μια σημαντική αποχώρηση καθώς «δεν άρεσε στον Αρη Σπηλιωτόπουλο», όπως μου είπε πηγή, με τον πρώην εκπρόσωπο της Ν.Δ. να φέρεται ως εισηγητής της αποπομπής του συγκεκριμένου προσώπου, με την επιθυμία του να γίνεται πραγματικότητα. Η ίδια πηγή άλλωστε μου μετέφερε πως ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ με τον Αρη Σπηλιωτόπουλο έχουν βρει χημεία και έχει αρχίσει να αναπτύσσεται σχέση εμπιστοσύνης μεταξύ τους.
Σαν φοιτητικές εκλογές
«Θα δεις πως μετά τις ευρωεκλογές όλοι θα είναι νικητές, όπως στις φοιτητικές εκλογές». Αυτό μου είπε παλιός δημοσκόπος εξηγώντας: Η Ν.Δ. είναι πολύ πιθανό να επιτύχει τον στόχο του 33%, ο ΣΥΡΙΖΑ να πλησιάσει το πολυπόθητο 17% και να είναι δεύτερο κόμμα, το ΠΑΣΟΚ θα είναι το μόνο κόμμα που θα σημειώσει άνοδο ακόμη και σε σύγκριση με τις εθνικές εκλογές, ενώ τα υπόλοιπα μικρά θα σημειώσουν δεδομένα άνοδο. Συνεπώς όλοι θα είναι νικητές και πάμε παρακάτω. Ωραίο ακούγεται.
Αιτήματα μέσω… Τσιόδρα
Η πολυετής παρουσία του Δημήτρη Τσιόδρα στο πλευρό του Κυριάκου Μητσοτάκη τού έχει δώσει ένα έξτρα μπόνους στις περιοδείες του ανά την Ελλάδα. Πολλοί, γνωρίζοντας τη διαχρονική σχέση του με τον πρωθυπουργό, τον πλησιάζουν για να του μεταφέρουν αιτήματα και θέματα που θέλουν να φθάσουν στο πρωθυπουργικό γραφείο. Αυτή η πραγματικότητα βοηθά τον υποψήφιο ευρωβουλευτή εις διπλούν: αφενός αποκτά εφ’ όλης της ύλης άποψη, αφετέρου γίνεται πόλος έλξης, καθώς κανένας άλλος υποψήφιος δεν είναι εν ενεργεία συνεργάτης του πρωθυπουργού.
Αναζητείται η εκπρόσωπος
Ενα από τα πολλά εκλογικά ευτράπελα σημειώθηκε στην Αλεξανδρούπολη την εβδομάδα που μας πέρασε. Κατά τη διαδικασία κατάθεσης στεφάνου από τους επισήμους στη γιορτή για τα 104 χρόνια από την απελευθέρωση της πόλης, η εκπρόσωπος του ΠΑΣΟΚ δεν εμφανίστηκε. Πρόκειται για την Κρυσταλλία Αρμενάκη, αναπληρώτρια γραμματέα του τομέα Αμυνας του ΠΑΣΟΚ, η οποία είναι και υποψήφια ευρωβουλευτής. Αυτό που εξέπληξε δεν ήταν η απουσία –άνθρωποι είμαστε, κάτι μπορεί να της έτυχε–, αλλά το γεγονός ότι δεν ενημέρωσε, με αποτέλεσμα αρκετά δευτερόλεπτα αμηχανίας στη διαδικασία.
Δυσαρέσκεια με υπουργό
Μου το είπε καλή πηγή και το μεταφέρω. Ο πρωθυπουργός δεν είναι καθόλου ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα της δουλειάς μιας γυναίκας υπουργού, παρά το γεγονός ότι είχε μεγάλες προσδοκίες από αυτή. Η πηγή που μου το είπε ήταν σαν να μου έλεγε πως θα την «ανασχηματίσει» με την πρώτη ευκαιρία. Επειδή ωστόσο οι γυναίκες στο κυβερνητικό σχήμα είναι «σαν φυλαχτό», θα πόνταρα πως πιθανότατα θα τη δούμε σε κάποιο άλλο υπουργείο και όχι εκτός κυβέρνησης.
Τέσσερις υποψήφιοι
Μένω στο θέμα «ανασχηματισμός». Κυβερνητική πηγή έλεγε στη στήλη πως από τον «πάγκο» του ο πρωθυπουργός, κοινώς από την Κοινοβουλευτική Ομάδα, έχει κατά νου κυρίως τέσσερις βουλευτές που θα μπορούσαν να αναλάβουν υπουργικό θώκο. Οι τρεις μάλιστα είναι «βετεράνοι», καθώς ήταν και στο παρελθόν υπουργοί επί Μητσοτάκη, ενώ ο τέταρτος έχει διατελέσει επίσης υπουργός, αλλά παλαιότερα.
Στις ελληνικές καλένδες
Η σκόνη που είχε σηκωθεί το προηγούμενο διάστημα για την ελληνική πρόταση ένταξης του Κοσσυφοπεδίου στο Συμβούλιο της Ευρώπης μπορεί να κάτσει. Στην τελευταία συνεδρίαση της Επιτροπής Υπουργών του Συμβουλίου της Ευρώπης στο Στρασβούργο δεν συζητήθηκε η ένταξη του Κοσσυφοπεδίου στο Συμβούλιο της Ευρώπης, καθώς Εμανουέλ Μακρόν, Τζόρτζια Μελόνι και Ολαφ Σολτς έβαλαν τέλος στη σχετική συζήτηση, παραπέμποντας το θέμα στις ελληνικές καλένδες.
Oι 18-43
Το μεγαλύτερο πρόβλημα που αντιμετώπιζε παλαιότερα η Ν.Δ. έχει αρχίσει να καταγράφεται ξανά στις τελευταίες μετρήσεις. Το κυβερνών κόμμα παρουσιάζει μια κάμψη –εξακολουθώντας να είναι πρώτο– στις νεότερες γενιές, αυτές μεταξύ 18-28. Αν συνυπολογίσει κανείς πως διαχρονικά η πιο δύσκολη γενιά για τη Ν.Δ. είναι οι millennials, δηλαδή οι 28-43, τότε γίνεται σαφές πως το κυβερνών κόμμα πρέπει, τις τρεις εβδομάδες που απομένουν, να κοιτάξει τους… 18-43 για να αυξήσει τη συσπείρωσή του.
Flashback στο 2004
Η συνάντηση έγινε πριν από λίγες ημέρες στο Στρασβούργο, αλλά είχε άρωμα 20 ετών πίσω. Ο Μαργαρίτης Σχοινάς και ο Θοδωρής Ρουσόπουλος συναντήθηκαν στο περιθώριο της Διάσκεψης της Επιτροπής Υπουργών του Συμβουλίου της Ευρώπης με την ευκαιρία της 75ης επετείου από την ίδρυση του Συμβουλίου της Ευρώπης στο Στρασβούργο. Το τετ α τετ έγινε με τις ευρωπαϊκές τους ιδιότητες, ο Σχοινάς ως αντιπρόεδρος της Ευρωπαϊκής Επιτροπής και ο Ρουσόπουλος ως πρόεδρος της Κοινοβουλευτικής Συνέλευσης του Συμβουλίου της Ευρώπης, εκπροσωπώντας δύο διαφορετικούς θεσμούς της Ευρώπης. Η γνωριμία τους όμως είναι αμιγώς ελληνική και χρονολογείται πίσω στο 2004, όταν ο Μαργαρίτης Σχοινάς έμπαινε στην πολιτική αρένα ως υποψήφιος ευρωβουλευτής με τη Ν.Δ. του Καραμανλή, έπειτα από πρόταση του Θοδωρή Ρουσόπουλου. Από τότε συνδέθηκαν με στενή φιλία, με τον Σχοινά να αναγνωρίζει πως ο Ρουσόπουλος ήταν η αιτία να ασχοληθεί με την πολιτική.