Σε γνωστό ξενοδοχείο του κέντρου κάλεσε η Αννα Διαμαντοπούλου τον πρώην υπουργό της Τουρκίας, πρόεδρο του Κόμματος «Δημοκρατία και Πρόοδος» και άλλοτε στενό συνεργάτη του Ταγίπ Ερντογάν, Αλί Μπαμπατζάν, ο οποίος βρίσκεται στην Ελλάδα. Μεταξύ των καλεσμένων που συνομίλησαν με τον πρώην υπουργό Εξωτερικών και Οικονομίας της γείτονος, ο οποίος έχει αποχωρήσει πλέον από το ΑΚΡ, ήταν ο πρώην πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου, ο ναύαρχος εν αποστρατεία και στενός συνεργάτης του Στέφανου Κασσελάκη, Ευάγγελος Αποστολάκης, η Μαρία Δαμανάκη, ο Τάσος Χατζηβασιλείου και τρία ακόμη (!) στελέχη του ΠΑΣΟΚ: ο Παύλος Χρηστίδης, ο Δημήτρης Μάντζος και ο δήμαρχος της Αθήνας Χάρης Δούκας.
Τι είπε για τον Ερντογάν
Από τα όσα ειπώθηκαν, ξεχωριστό ενδιαφέρον είχε η έμμεση κριτική που άσκησε στην εξωτερική πολιτική της Αγκυρας, για την οποία σημείωσε πως δεν έχει βάθος και κινείται αποκλειστικά με βάση τις προθέσεις του Ταγίπ Ερντογάν, αλλά και ο φοβερά διπλωματικός τρόπος με τον οποίο εκφράστηκε για τον πρόεδρο της Τουρκίας. Οταν ρωτήθηκε αν μπορεί να περιγράψει τον κ. Ερντογάν με πέντε λέξεις, είπε πως αυτό θα ήταν εφικτό μόνο χωρισμένο σε περιόδους, θέλοντας με αυτόν τον τρόπο να πει πως ο κ. Ερντογάν αλλάζει ανά περιόδους.
Αξιοποίηση
Αλλαγή έδρας είχαμε χθες στην Κοινοβουλευτική Ομάδα της Νέας Δημοκρατίας και συγκεκριμένα στα Γρεβενά. Ο νυν βουλευτής Γιάννης Γάτσιος έχασε στο Εκλογοδικείο την έδρα από τον Θανάση Σταυρόπουλο, έπειτα από ένσταση που υπέβαλε ο τελευταίος επειδή ο πρώτος καθυστέρησε να παραιτηθεί από ένα Δ.Σ. στο οποίο μετείχε.
Η αλλαγή φρουράς, πάντως, δεν συνεπάγεται και το τέλος της διαδρομής του Γιάννη Γάτσιου, μια και στο Μέγαρο Μαξίμου εκτιμούν την ικανότητά του να μαζεύει ψήφους από τα δεξιά. Συνεπώς, δεν θα απέκλεια να αξιοποιηθεί το επόμενο διάστημα.
Επιλέγει βόρεια;
Η συγκέντρωση του Κυριάκου Μητσοτάκη το περασμένο Σάββατο στα Βριλήσσια μπορεί να έβγαλε και μία πολιτική είδηση. Ανάμεσα στα κυβερνητικά στελέχη που έδωσαν το «παρών» ήταν και ο Παύλος Μαρινάκης, πυροδοτώντας τα σενάρια για πιθανή υποψηφιότητά του στα βόρεια. Βέβαια, λόγω της θέσης του, ο κ. Μαρινάκης έχει παραστεί και σε άλλες συγκεντρώσεις του πρωθυπουργού, αλλά η παρουσία του στα βόρεια ήταν αρκετή για να ενισχύσει τα σχετικά σενάρια. Μένει να φανεί τι θα συμβεί το επόμενο διάστημα.