Την έντονη αντίδραση του ΣΥΡΙΖΑ προκάλεσε το γεγονός πως κατά τη διάρκεια εορταστικών εκδηλώσεων στο Σούλι της Ηπείρου, ο γιος του τέως βασιλιά Κωνσταντίνου, Παύλος, βρήκε θέση στους επισήμους. Τα πυρά για το θεσμικό «φάουλ» εστράφησαν εναντίον της Περιφέρειας Ηπείρου, η παρουσία ωστόσο είχε άλλο παρασκήνιο και είναι εντελώς προσωπική. Οταν επρόκειτο να εκτεθεί σε λαϊκό προσκύνημα η σορός του Κωνσταντίνου, αναζητήθηκε ένα παλιό όπλο που να έφερε τη βασιλική κορώνα για να μπει πάνω στη σορό. Πρώην ανώτερος αξιωματικός του στρατού ενημέρωσε για την ύπαρξη ενός σπαθιού – κειμηλίου που έχει ο Κωνσταντίνος Τζαβέλας, απόγονος του καπετάν Λάμπρου Τζαβέλα, της ιστορικής φάρας των Σουλιωτών, το οποίο φυλάσσεται σε ιδιωτικό μουσείο στο Σούλι. Το σπαθί ήρθε στην Αθήνα, ακολούθως επιστράφηκε στον κάτοχό του και η επίσκεψη του Παύλου στο Σούλι ήταν για να ευχαριστήσει γι’ αυτή την κίνηση.
Δεν προλαβαίνει
Ο πρωθυπουργός δεν θα συμμετάσχει στο συνέδριο «των Αρχόντων του Οικουμενικού Πατριαρχείου», που άρχισε χθες στη Στοά του Αττάλου και θα συνεχιστεί στην Παλαιά Βουλή και στο Ζάππειο έως τις 29 του μηνός με θέμα την προστασία της θρησκευτικής ελευθερίας και των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και κεντρικό ομιλητή τον Ρεπουμπλικανό πρώην ΥΠΕΞ των ΗΠΑ Μάικ Πομπέο. Αιτία είναι πως το πρόγραμμά του είναι «πολύ φορτωμένο» με περιοδείες, καθώς βρισκόμαστε μια ανάσα από τις ευρωεκλογές.
Μυστικές συναντήσεις
Σας έγραφα την Κυριακή ότι ο Αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος δεν έχει συναντηθεί ποτέ με τον πρόεδρο της Ελληνικής Λύσης Κυριάκο Βελόπουλο, καθώς ο τελευταίος θεωρεί πως κάτι τέτοιο δεν τον βολεύει πολιτικά. Πηγή που διάβασε τη συγκεκριμένη πληροφορία, μου έδωσε μία έξτρα αρκετά ενδιαφέρουσα: ο Αρχιεπίσκοπος έχει επαφές με τον πρόεδρο της Νίκης, Δημήτρη Νατσιό, αλλά «αυτές γίνονται πάντα χωρίς να δημοσιοποιούνται».
Bravo, Panathinaikos
Ενα απίθανο σκηνικό συνέβη στο Χίλτον του Βερολίνου, όπου διέμενε η αποστολή του πρωταθλητή Ευρώπης, πλέον, Παναθηναϊκού καθώς και αρκετοί φίλοι των «πρασίνων». Στο ξενοδοχείο βρέθηκε το βράδυ της Κυριακής και ο Εμανουέλ Μακρόν, που πραγματοποιεί επίσκεψη στη Γερμανία, με τους φίλους του Παναθηναϊκού να τον υποδέχονται με το γνωστό σύνθημα «βουντού – βουντού», κάνοντας τον Γάλλο πρόεδρο να ξεσπάσει σε γέλια και χειροκροτήματα και να καταλήξει με ένα «Bravo, Panathinaikos».