Ο πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης επισκέφθηκε το μεσημέρι το νέο Γραφείο Ειδικών Κοινωνικών Ομάδων (ΓΕΚΟ) της Δημόσιας Υπηρεσίας Απασχόλησης (ΔΥΠΑ) στην Αθήνα και ενημερώθηκε για τις υπηρεσίες που παρέχει, καθώς και τις πρωτοβουλίες της για την εξασφάλιση των δικαιωμάτων όλων των πολιτών στην αγορά εργασίας, την ισότιμη πρόσβαση σε ευκαιρίες απασχόλησης και την καταπολέμηση των διακρίσεων.
Κατά την ξενάγηση στους χώρους, ο Κυριάκος Μητσοτάκης ενημερώθηκε για τις υποδομές που διαθέτει το γραφείο και συνάντησε μια πολίτη με προβλήματα στην όραση, η οποία χρησιμοποίησε το ειδικά διαμορφωμένο δάπεδο για να κινηθεί στον χώρο και είχε πρόσβαση σε ενημερωτικό υλικό μέσω γραφής braille.
Το ΓΕΚΟ, σύμφωνα με πληροφορίες, αποτελεί ένα πρότυπο γραφείο απασχόλησης, όπου σε σύγχρονες εγκαταστάσεις, πλήρως προσβάσιμες σε άτομα με κινητικές αναπηρίες και δυσκολίες στην όραση, κατάλληλα εκπαιδευμένα και έμπειρα στελέχη της ΔΥΠΑ παρέχουν υπηρεσίες ενημέρωσης σχετικά με θέματα κατάρτισης, απασχόλησης και επιχειρηματικότητας καθώς και εξατομικευμένης υποστήριξης σε άτομα με αναπηρία, γυναίκες θύματα έμφυλης και ενδοοικογενειακής βίας, αστέγους, αποφυλακισμένους, απεξαρτημένους, θύματα εμπορίας ανθρώπων, πρόσφυγες, Ρομά και διεμφυλικά πρόσωπα.
![Κυρ. Μητσοτάκης: Πρεσβεύουμε μια αγορά εργασίας χωρίς αποκλεισμούς-1](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2024/05/4288441.jpg?1716902764957)
«Δεν ξέρετε πόσο χαίρομαι γι’ αυτή την πρωτοβουλία της ΔΥΠΑ και του υπουργείου Εργασίας. Πρεσβεύουμε στην πράξη μια αγορά εργασίας χωρίς αποκλεισμούς. Αλλά αυτό χρειάζεται μία διαφορετική αντίληψη για τον τρόπο με τον οποίο εντάσσουμε στην αγορά εργασίας συμπολίτες μας οι οποίοι μέχρι σήμερα στην πράξη αισθάνονταν και ήταν αποκλεισμένοι. Χρειάζεται ειδικά σχεδιασμένα προγράμματα. Ο χώρος θα έλεγα ότι είναι συμπληρωματικός, αλλά είναι ένας χώρος που βλέπετε ότι έχει μια άλλη αισθητική. Χρειάζεται εργαζόμενους εδώ, στη ΔΥΠΑ, που να μπορέσουν να δείξουν κατανόηση και ευαισθησία για τις ιδιαίτερες ανάγκες ανθρώπων που ανήκουν στις ευαίσθητες κοινωνικές ομάδες τις οποίες θέλουμε να εκπροσωπήσουμε», επισήμανε ο πρωθυπουργός.
Ο Κυριάκος Μητσοτάκης είχε την ευκαιρία να συζητήσει με πολίτες που αξιοποιούν τις πρωτοβουλίες της ΔΥΠΑ, για τις προσωπικές τους ιστορίες και τις εμπειρίες τους από την πρόσβαση στις υπηρεσίες της.
«Σας ευχαριστώ πολύ που θέλετε να μοιραστείτε μαζί μας τις δικές σας προσωπικές ιστορίες, διότι έτσι θα δώσετε μεγαλύτερη δύναμη και σε άλλους συμπολίτες μας να κάνουν αυτό το βήμα», σημείωσε ο πρωθυπουργός και πρόσθεσε: «Νομίζω ότι πρέπει να ξεπεράσουμε και μία προκατάληψη ακόμη, η οποία έχει να κάνει ακριβώς με ανθρώπους οι οποίοι αισθάνονται ότι κανείς δεν τους κοιτάει και ότι δεν έχουν ευκαιρία τελικά. Αρα, θεωρούν οι ίδιοι a priori ότι είναι καταδικασμένοι σε έναν εργασιακό αποκλεισμό. Δεν είναι έτσι».
«Νομίζω ότι έχουμε αποδείξει στην πράξη ότι πράγματι στρέφουμε το βλέμμα μας σε συμπολίτες μας που έχουν μεγαλύτερη ανάγκη. Κάθε φορά που κάποιος συμπολίτης μας πατάει καλά στα πόδια του, έχοντας διαχειριστεί τη δική του προσωπική περιπέτεια –διότι κάθε ζωή είναι διαφορετική και η ζωή δεν τα φέρνει πάντα έτσι όπως τα θέλουμε–, το μάθημα για τα νέα παιδιά είναι ότι τελικά αυτό που επιβραβεύει η ζωή είναι την επιμονή, την ανθεκτικότητα και την προσαρμοστικότητα. Μερικές φορές τα φέρνει ανάποδα η ζωή, αλλά το να σταθεί κανείς στα πόδια του και να μπορεί να συνεχίσει είναι, για εμένα, το μεγαλύτερο δίδαγμα», είπε.
![Κυρ. Μητσοτάκης: Πρεσβεύουμε μια αγορά εργασίας χωρίς αποκλεισμούς-2](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2024/05/4288432.jpg?1716902902636)
Επισήμανε ότι οι πρωτοβουλίες της ΔΥΠΑ πέραν του κοινωνικού έχουν και οικονομικό αποτύπωμα, και έκανε ειδική αναφορά στον ρόλο των εργοδοτών τονίζοντας: «Πρέπει να αντιληφθούν ότι πρέπει να κοιτάνε λίγο έξω από τα στερεότυπα και από τα “κουτάκια” τους, για να δίνουν ευκαιρίες σε ανθρώπους οι οποίοι μπορεί στο παρελθόν να μην περνούσαν από τις “προδιαγραφές” ενός τμήματος ανθρώπινου δυναμικού. Και εδώ έρχεται ακριβώς η ΔΥΠΑ να παίξει αυτόν τον ρόλο γέφυρας μεταξύ και του δημόσιου και του ιδιωτικού τομέα και της αγοράς εργασίας, και να μπορέσει ακριβώς να κάνει πράξη ενεργητικές πολιτικές που έχουν και κοινωνικό και οικονομικό αποτύπωμα. Και ο χώρος αυτός, βέβαια, είναι το σύμβολο, θα έλεγα, αυτής της νέας προσπάθειας».
ΑΠΕ ΜΠΕ