Μέσα στην εβδομάδα σάς έγραφα πως ο Τούρκος υπουργός Εσωτερικών Αλί Γερλίκαγια θα έρθει μετά τις ευρωεκλογές στην Αθήνα για νέο γύρο επαφών στην Ελλάδα. Οπως έμαθα, μεταξύ των δύο πλευρών υπάρχει μία άγνωστη διαπραγμάτευση, που πιθανόν να συνεχιστεί και στην Αθήνα, αλλά έχει ξεκινήσει εδώ και καιρό μεταξύ Γεραπετρίτη και Φιντάν και αφορά το νησί της Ιμβρου. Η ελληνική πλευρά θέλει να βγάλει το νησί από την άτυπη απομόνωση που το έχει η Τουρκία, που βλέπει την Ιμβρο ως «λάφυρο», προτείνοντας να ανοίξει τελωνείο και να υπάρξει σύνδεση Θεσσαλονίκης – Λήμνου – Ιμβρου με το Τσανάκαλε. Η Αθήνα το ζητάει, θεωρώντας ότι πρόκειται για σημαντικό ζήτημα. Η Τουρκία το συζητάει, χωρίς όμως να υπάρχει πρόοδος μέχρι στιγμής. Από την ελληνική πλευρά πάντως λένε πως εφόσον η Τουρκία το δεχθεί, «θα είναι ένα ακόμη βήμα προς θετική κατεύθυνση».
Συμπάθεια στον Τσελέντη
Στην «Καθημερινή της Κυριακής» μπορείτε να διαβάσετε αναλυτικό ρεπορτάζ για την αθέατη μάχη που υπάρχει στην Πελοπόννησο. Μάλιστα, οι πληροφορίες λένε πως αρκετά στελέχη της Ν.Δ., με πιο δεξιές καταβολές, μιλάνε με πολύ θετικά λόγια για έναν υποψήφιο ευρωβουλευτή της Νίκης, τον σεισμολόγο Ακη Τσελέντη, που κατά καιρούς έχει εκφράσει πολύ συντηρητικές απόψεις.
Ο Φουκουγιάμα προτείνει… ΠΑΣΟΚ
Στις ευρωεκλογές, πολλοί υποψήφιοι βάζουν άλλους να μιλάνε θετικά για την υποψηφιότητά τους ως μέρος της καμπάνιας τους. Η –άγνωστη στο ευρύ κοινό– υποψήφια του ΠΑΣΟΚ Μαρινίκη Θεοδώρου κατάφερε με ένα τέτοιο βίντεο να ξεπεράσει όλο τον ανταγωνισμό, καθώς μίλησε για εκείνην ο διεθνούς φήμης καθηγητής του Στάνφορντ, Φράνσις Φουκουγιάμα, καλώντας τους πολίτες να την ψηφίσουν! Ρώτησα πώς προέκυψε αυτή η πολύ υψηλή γνωριμία, που έφερε τον σπουδαίο καθηγητή να μιλάει για την υποψηφιότητά της και έμαθα τα εξής: Πριν από τρία χρόνια είχε καλέσει την υποψήφια η Ελενα Παναρίτη στην εκδήλωση που διοργάνωσε το «Thought4Action», με τίτλο «ο ρόλος της ανθρώπινης ταυτότητας στη σύγχρονη δημοκρατία». Εκεί γνώρισε τον κ. Φουκουγιάμα με τον οποίο ανέπτυξαν έκτοτε καλή σχέση, κρατώντας συχνή επαφή, που οδήγησε τον καθηγητή να καλέσει τους Ελληνες να την ψηφίσουν.
Οι τρεις ποιοτικές έρευνες του Γκρίνμπεργκ
Δεν είναι μυστικό ότι στο Μέγαρο Μαξίμου μετράνε τα πάντα. Οπως μου έλεγε πηγή που γνωρίζει τις έρευνες που παραγγέλνει ο Αμερικανός Γκρίνμπεργκ, αυτές δεν αφορούν τα συνηθισμένα –δηλαδή την πρόθεση ψήφου–, αλλά είναι πιο ψαγμένες, καθώς σ’ αυτές βασίζεται η στρατηγική του κόμματος. Σας έχω τρία σημαντικά παραδείγματα: στο θέμα της ακρίβειας οι πολίτες δεν είναι ικανοποιημένοι, παρά την προσπάθεια, κάτι που επιβάλλει να έχει η κυβέρνηση διαρκώς απολογητικό ύφος, που καταπραΰνει κάπως τον εκνευρισμό. Στο θέμα της υγείας ισχύει το ίδιο. Οι πολίτες δεν βαθμολογούν καλά την κυβέρνηση και έτσι το Μαξίμου δεν ανεβάζει ποτέ τους τόνους, αλλά επιμένει στην «προσπάθεια». Οσον αφορά τον Στέφανο Κασσελάκη, ο Αμερικανός γκουρού διαβάζοντας τις μετρήσεις συνιστά να μην εστιάζει η Ν.Δ. στη lifestyle πλευρά του, αλλά στο πολιτικό κενό. Και πράγματι, στην κυβέρνηση εφαρμόζουν πιστά και τα τρία συμπεράσματα των δημοσκοπήσεων.
Τέταρτο κόμμα στη Μακεδονία
Το μεγάλο πρόβλημα που είχε ο ΣΥΡΙΖΑ στη Βόρεια Ελλάδα στις εκλογές του 2023 δεν έχει καταφέρει να το λύσει. Σε όλες τις μετρήσεις το κόμμα του Στέφανου Κασσελάκη είναι τέταρτο, πίσω από Ν.Δ., ΠΑΣΟΚ και Ελληνική Λύση, ενώ υπάρχουν και περιοχές που η Νίκη ρίχνει τον ΣΥΡΙΖΑ στην πέμπτη θέση. Το πρόβλημα, που το γνωρίζει ο πρόεδρος του κόμματος, δεν φαίνεται να υπάρχει τρόπος να ξεπεραστεί, καθώς η εικόνα είναι σχεδόν παγιωμένη.
Εκτός έδρας
Κάτι που δεν είναι σύνηθες επέλεξε ο υποψήφιος ευρωβουλευτής της Ν.Δ. Δημήτρης Τσιόδρας, κάνοντας την Τετάρτη την κεντρική προεκλογική του ομιλία μακριά από την «ασφάλεια της Αθήνας», επιλέγοντας τη Θεσσαλονίκη. Ο στενός συνεργάτης του πρωθυπουργού, μάλιστα, επέλεξε το «Βελλίδειο», έναν μεγάλο χώρο που κατάφερε να γεμίσει με πολλούς νυν και πρώην υπουργούς, βουλευτές, στελέχη της Ν.Δ. και στελέχη της τοπικής αυτοδιοίκησης. Ο Τσιόδρας κατά την ομιλία του εστίασε, όπως κάνει σε όλη την προεκλογική περίοδο, στην πολιτική κατάσταση στην Ελλάδα και την Ευρώπη και τόνισε την ανάγκη υπερψήφισης της Νέας Δημοκρατίας στις εκλογές της 9ης Ιουνίου, ενώ επισήμανε την ανάγκη να σταλούν στο Ευρωκοινοβούλιο πρόσωπα που θα φέρουν αποτελέσματα για τη χώρα και τους πολίτες.
Κεντρικό γραφείο Τύπου
Παλαιός υπουργός με μεγάλη εμπειρία στην επικοινωνία έλεγε πως ο καλύτερος συντονισμός μεταξύ Μαξίμου και υπουργείων «είναι αναγκαίος» και για να γίνει πράξη θα χρειαστεί ένα κεντρικό «γραφείο Τύπου υπουργείων», που θα μαζεύει τη δράση τους, ώστε να μπορεί να προβληθεί, καθώς τώρα τα υπουργεία στο επικοινωνιακό πεδίο δεν αποδίδουν.
Η «αποστρατεία» ενόχλησε
Τα περί «αποστρατείας» του Αλέξη Τσίπρα δεν φαίνεται να ήχησαν καλά στη λεωφόρο Αμαλίας (όπου και το γραφείο του πρώην πρωθυπουργού). Δεν έγινε απολύτως κανένα σχόλιο για όσα είπε ο Στέφανος Κασσελάκης και αυτό ήταν μονόδρομος. Οποιαδήποτε απάντηση από το περιβάλλον του Τσίπρα θα μπορούσε να ερμηνευθεί ως υπονόμευση ενόψει των ευρωεκλογών. Εκτός και αν όλο το αφήγημα επιχειρήθηκε να λειτουργήσει ως πίεση προκειμένου ο Αλέξης Τσίπρας να εμφανιστεί για άλλη μία φορά δίπλα στον Στέφανο Κασσελάκη πριν από την 9η Ιουνίου. Σε κάθε περίπτωση, δεν είθισται οι πρόεδροι των κομμάτων να μιλούν για τα σχέδια και τις επιθυμίες των προκατόχων τους. Ακομψη στάση που μόνο νέες αναταράξεις προκάλεσε στα δύο «στρατόπεδα» της Κουμουνδούρου.