Ανακοίνωση αναφορικά με τη δήλωση του στελέχους του ΣΥΡΙΖΑ, Θανάση Οικονόμου, ο οποίος άφησε αιχμές για «σκιές» στον έλεγχο «πόθεν έσχες» του Κυριάκου Μητσοτάκη από πρώην στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ που πλέον έχουν αποχωρήσει από το κόμμα, εξέδωσε η Νέα Αριστερά, στην οποία κάνει λόγο για «λάσπη», «βούρκο» και «χυδαιότητα».
«Ο κ. Κασσελάκης και τα στελέχη του προσπαθούν να ξαναγράψουν την Ιστορία και προσβάλλουν με χυδαία ψέματα την αξιοπρέπεια χιλιάδων πολιτών με διαδρομή στην Αριστερά και στον προοδευτικό χώρο, ανεξαρτήτως των σημερινών επιλογών τους», αναφέρει, μεταξύ άλλων, η ανακοίνωση.
Επιπλέον, σημειώνουν ότι ο κ. Οικονόμου «έφτασε στο σημείο να κατηγορήσει την κυβέρνηση Τσίπρα ότι ήρθε σε συνδιαλλαγή με τον Κυριάκο Μητσοτάκη για το “πόθεν έσχες” του».
Αναλυτικά:
«Οσο πλησιάζουμε στις κάλπες και γίνεται φανερό το αδιέξοδο του lifestyle και της ταύτισης με στρατηγικές επιλογές της Δεξιάς, όπως οι φοροαπαλλαγές στους πλούσιους, το κόμμα Κασσελάκη υιοθετεί ανοιχτά τακτικές Τραμπ: εξωφρενικές θεωρίες συνωμοσίας, απροκάλυπτα fake news, υπερωρίες της χωματερής του Διαδικτύου.
Χτες βράδυ η αθλιότητα άλλαξε πίστα. Στέλεχος και συνεργάτης του κ. Κασσελάκη πέταξε λάσπη σε στελέχη της Νέας Αριστεράς και ανέβασε τον πήχυ της χυδαιότητας, φτάνοντας στο σημείο να κατηγορήσει την κυβέρνηση Τσίπρα ότι ήρθε σε συνδιαλλαγή με τον Κυριάκο Μητσοτάκη για το Πόθεν Εσχες του.
Ως εδώ με τον βούρκο!
Ας γνωρίζουν ότι οι τραμπικές μέθοδοι δεν πρόκειται να πτοήσουν τη Νέα Αριστερά. Η Αριστερά στην Ελλάδα έχει μια πολύ μακρά παράδοση αγώνων για να φοβηθεί τη λάσπη.
Ο Κασσελάκης κατάφερε να κάνει λίγες μέρες πριν τις εκλογές την πιο βολική πάσα στην χρεοκοπημένη Ν.Δ.
Αναδεικνύεται έτσι σε χρυσό χορηγό του συστήματος Μητσοτάκη.
Στην προσπάθεια δημιουργίας ενός life style Ι.Χ. κόμματος, ο κ. Κασσελάκης και τα στελέχη του προσπαθούν να ξαναγράψουν την Ιστορία και προσβάλλουν με χυδαία ψέματα την αξιοπρέπεια χιλιάδων πολιτών με διαδρομή στην Αριστερά και στον προοδευτικό χώρο, ανεξαρτήτως των σημερινών επιλογών τους.
Ως Νέα Αριστερά δεν θα μείνουμε σιωπηλοί απέναντι στον βούρκο, ο καθένας αναλαμβάνει τις ευθύνες του».