Μου το έλεγε παλιός συγκεντρωσιάρχης, που έχουν δει πολλά τα μάτια του. Σε αυτές τις εκλογές, τα κόμματα αδυνατούσαν να μαζέψουν κόσμο ακόμη και στις κεντρικές τους συγκεντρώσεις, έχοντας στην καλύτερη περίπτωση 50% λιγότερο κόσμο από περασμένες δεκαετίες. Οι πολίτες που μαζεύονταν ήταν κυρίως κομματικά στελέχη, με την ίδια πηγή που παρακολούθησε από κοντά τις συγκεντρώσεις να λέει «είδα πολλά κοστούμια», θέλοντας να αναδείξει ότι στο πλήθος των συγκεντρώσεων δεν υπήρχαν απλοί πολίτες. Νικητής, πάντως, των συγκεντρώσεων αναδείχθηκε η Ν.Δ., λόγω του πιο σκληρού κομματικού μηχανισμού, και έπεται το ΠΑΣΟΚ. Ο ΣΥΡΙΖΑ, με τις αδύναμες κομματικές οργανώσεις και τη λογική του ΤikΤok, κατέγραψε τις πιο χαμηλές πτήσεις.
Διαφορετικές γραμμές
Ευρωεκλογές σημαίνει και κομματικές γραμμές και μηχανισμοί, μια και οι υποψήφιοι επιδιώκουν όλο και περισσότερες ομάδες ανθρώπων να προωθούν την υποψηφιότητά τους ώστε να αυξήσουν τη σταυροδοσία τους. Οπως μου έλεγε γνώστης της Ν.Δ., τις πιο αντιφατικές μεταξύ τους γραμμές έχουν καταφέρει να συνδυάσουν ο Βασίλης Κοντοζαμάνης και ο Σπύρος Καρανικόλας. Ο πρώτος έχει πέρασμα στον βαθύ κομματικό μηχανισμό και σε κεντροδεξιά κοινά, αλλά ταυτόχρονα το πέρασμά του από το υπουργείο Υγείας τού έχει δώσει και πιο «υψηλές» επαφές. Ο δεύτερος, που προέρχεται από το ΠΑΣΟΚ, κεφαλαιοποιεί το γεγονός ότι βγαίνει εδώ και χρόνια στα κανάλια ανεβάζοντας τα ντεσιμπέλ και μιλώντας στο λεγόμενο αντι-ΣΥΡΙΖΑ κοινό, ενώ ταυτόχρονα τον έχει πάρει «αγκαζέ» ο Αδωνις Γεωργιάδης, αλλά και συνάδελφοί του προερχόμενοι από το ΠΑΣΟΚ.
Ο πρώτος
Το «πόθεν έσχες» του Στέφανου Κασσελάκη μονοπώλησε την πολιτική αντιπαράθεση την εβδομάδα που μας πέρασε, με τον Γιάννη Ραγκούση να αισθάνεται ικανοποίηση όχι για τον πόλεμο που ξέσπασε, αλλά γιατί είχε κρούσει τον κώδωνα του κινδύνου πως το θέμα δεν είναι αμελητέο. Συγκεκριμένα, είχε κατακρίνει τον δανεισμό στο κόμμα από τον Στέφανο Κασσελάκη, λέγοντας ότι «όσες και όσοι θέλετε να πιστέψετε ότι δεν υπονόμευσαν τη δημόσια εικόνας μας οι ανακοινώσεις ότι το κόμμα δανείστηκε από τον πρόεδρο, και μάλιστα μέσω αλλοδαπής εταιρείας, πιστέψτε το».
Στην Καλαμάτα
Μπορεί ένα πολύ αριστερό κόμμα, όπως η Νέα Αριστερά, να πάει καλά σε έναν πολύ δεξιό νομό όπως η Μεσσηνία; Οπως φαίνεται γίνεται, καθώς η εντοπιότητα του Αλέξη Χαρίτση, προέδρου της Κ.Ο. του κόμματος, ανεβάζει τη Νέα Αριστερά στην Καλαμάτα και σε όλο τον νομό. Σας το έχω πει άλλωστε: τον Χαρίτση τον ψηφίζουν και δεξιοί.
Ο πρώτος αμφισβητίας
Λιγότερο από ένα 24ωρο μας χωρίζει από το άνοιγμα της κάλπης, με τα κόμματα να κάνουν ήδη σχέδια επί χάρτου για όλα τα πιθανά διαφορετικά σενάρια που μπορεί να βγάλει η κάλπη. Στο ΠΑΣΟΚ, τα πράγματα είναι μάλλον πιο ρευστά από οποιοδήποτε άλλο κόμμα, καθώς από τη μία είναι βέβαιο ότι θα έχει μεγάλη άνοδο σε σχέση με τις ευρωεκλογές του 2019, από την άλλη όμως είναι πολύ πιθανό να είναι τρίτο κόμμα και αυτό να θεωρηθεί… αποτυχία. Σε αυτή την περίπτωση, «ο πρώτος που θα πετροβολήσει θα είναι ο Παύλος Γερουλάνος», μου έλεγε παλιά πηγή του κόμματος που γνωρίζει το ΠΑΣΟΚ σαν την παλάμη του και προεξοφλεί ποιος θα είναι ο πρώτος αμφισβητίας του Νίκου Ανδρουλάκη.