Θερμή ήταν η υποδοχή και των δύο πρώην πρωθυπουργών Κώστα Καραμανλή και Αντώνη Σαμαρά την ώρα που έφθασαν στο Πολεμικό Μουσείο για την εκδήλωση παρουσίασης του βιβλίου του Μανώλη Κοττάκη «Οι απόρρητοι φάκελοι Καραμανλή». Πρώτος έφθασε ο Μεσσήνιος, ο οποίος χειροκροτήθηκε και χαιρετήθηκε με σχεδόν όλα τα στελέχη και τους βουλευτές της Νέας Δημοκρατίας, με μία εξαίρεση. Κανένας δεν είδε τον πρώην πρωθυπουργό να ανταλλάσσει χειραψία με την Ντόρα Μπακογιάννη. Οι παλιές αγάπες δεν πάνε ποτέ στον παράδεισο.
Μπερδεμένα στελέχη
Ενας πραγματικός… χαμός γινόταν χθες στο εσωτερικό της Νέας Δημοκρατίας, με πολλά στελέχη, βουλευτές, ακόμη και υπουργούς να μην ξέρουν τι να κάνουν με την εκδήλωση των δύο πρώην πρωθυπουργών. Ο ένας έπαιρνε τηλέφωνο τον άλλο και ρωτούσε τι θα κάνει για να πάρει… κλίμα, καθώς πολλοί ήταν σε δίλημμα: από τη μια ήθελαν να παρευρεθούν, από την άλλη δεν ήξεραν αν αυτό θα άρεσε στο Μαξίμου και θα… σημειωνόταν η παρουσία τους. Μέχρι και την τελευταία στιγμή τα τηλέφωνα είχαν πάρει φωτιά, καθώς πολλοί ήθελαν να μετρήσουν πόσοι θα δώσουν το «παρών» για να αποφασίσουν αν θα παραστούν και οι ίδιοι.
Στο Λαϊκό αιφνιδιαστικά
Την ώρα που στο Πολεμικό Μουσείο λάμβανε χώρα η εκδήλωση, ο Κυριάκος Μητσοτάκης έκανε αιφνιδιαστική επίσκεψη στο Λαϊκό Νοσοκομείο. Για την επίσκεψη μάλιστα δεν είχε ενημερωθεί ο αρμόδιος υφυπουργός Μάριος Θεμιστοκλέους, καθώς ο πρωθυπουργός ήθελε να δει την πραγματική εικόνα, η οποία, όπως διαπίστωσε, ήταν «καλή». Οπως λένε όμως πηγές του Μαξίμου, για να γίνει καλύτερη, οι αιφνιδιαστικές επισκέψεις θα συνεχιστούν, ώστε ο πρωθυπουργός να διαπιστώνει από κοντά και χωρίς φίλτρα τι συμβαίνει.
Ποιοι έδωσαν το «παρών»
Μεταξύ άλλων παρόντες στην ομιλία των δύο πρώην πρωθυπουργών ήταν ο Π. Μαρινάκης ως εκπρόσωπος της κυβέρνησης, ο Αδ. Γεωργιάδης, ο Β. Μεϊμαράκης, ο Δ. Αβραμόπουλος, η Ντόρα Μπακογιάννη, ο Γ. Πλακιωτάκης, η Ολγα Κεφαλογιάννη, ο Δ. Χατζηδάκης, ο Γ. Οικονόμου, ο Στ. Πέτσας, ο Ν. Κακλαμάνης, ο Κ. Καραγκούνης, ο Θ. Πλεύρης, ο Μ. Βαρβιτσιώτης, ο Μ. Χρυσομάλλης, ο Κ. Κατσαφάδος, ο Ευρ. Στυλιανίδης, ο Ανδ. Κατσανιώτης, ο Θ. Μπούρας, ο X. Αθανασίου, η Φωτεινή Αραμπατζή, ο Τ. Χατζηβασιλείου, η Αννα Καραμανλή, ο Στ. Καλαφάτης, ο Ανδ. Παπαμιμίκος, ο Γ. Βουλγαράκης, ο Κ. Τζαβάρας, η Ελίζα Βόζενμπεργκ, ο Στ. Σιμόπουλος, ο Aνδ. Λυκουρέντζος, ο Κ. Μουτζού-ρης, ο Μ. Σαλμάς, ο Γ. Βλάχος.
Υπονοούμενα
Δεν πίστευαν στα αυτιά τους οι παρευρισκόμενοι στην παρουσίαση του επερχόμενου προγράμματος της Εθνικής Λυρικής Σκηνής, το πρωί της Δευτέρας, ακούγοντας τον νέο υφυπουργό Πολιτισμού Ιάσονα Φωτήλα να μιλάει για την όπερα με ένα σεξιστικό υπονοούμενο. Συγκεκριμένα, ο νέος υφυπουργός είπε πως «η όπερα είναι σαν μια πολύ όμορφη γυναίκα, πολλοί προσπαθούν να την προσεγγίσουν αλλά λίγοι τη… φτάνουν τελικά». Είχαν προηγηθεί τα λεγόμενα του διευθυντή της Εθνικής Λυρικής Σκηνής, Γιώργου Κουμεντάκη, περί ανάγκης για ρήξη… με τα στερεότυπα και τον συντηρητισμό, αλλά ο υφυπουργός το παράκανε με την παρομοίωση που επέλεξε να χρησιμοποιήσει.