Τα όσα συνέβησαν στην πρώτη συνεδρίαση της γραμματείας της Κεντρικής Οργανωτικής Επιτροπής Συνεδρίου του ΣΥΡΙΖΑ, με τον Στέφανο Κασσελάκη να δείχνει την έξοδο στους διαφωνούντες, φαίνεται πως δεν ήταν εν βρασμώ. Πηγή μου, που ήταν στην Κύπρο στις επετειακές εκδηλώσεις για τα 50 χρόνια από την εισβολή, μου έλεγε πως ο Κασσελάκης σε πολλές συζητήσεις δεν έχανε ευκαιρία να εμφανίζεται έτοιμος για το «μεγάλο ξεκαθάρισμα», λέγοντας διαρκώς τη φράση «όποιος θέλει» και δείχνοντας την πρόθεση να προχωρήσει με τους αποφασισμένους.
Ενα παρασκήνιο του 1984
Ο τρόπος που παραιτήθηκε από την κούρσα των προεδρικών εκλογών ο Τζο Μπάιντεν δεν ήταν ο ιδανικός επίλογος για έναν ικανό πολιτικό με σπουδαία πορεία. Με αφορμή την απόσυρση του Μπάιντεν, παλιός «γαλάζιος» βουλευτής μού εξιστόρησε κάτι από το μακρινό 1984. Ο Ευάγγελος Αβέρωφ έχει χάσει τις ευρωεκλογές από το ΠΑΣΟΚ και η περιρρέουσα ατμόσφαιρα της εποχής τον θέλει να παραιτείται. Μια ομάδα βουλευτών τον επισκέπτεται στην Κέρκυρα, όπου είχε πάει για διακοπές, για να τον πείσει πως είναι κυρίαρχος του κόμματος, με τον Αβέρωφ να απαντά: «Είναι προτιμότερο να φεύγεις και να σε ρωτάνε γιατί φεύγεις, παρά να μένεις και να σε ρωτάνε γιατί μένεις». Η απόφαση να παραιτηθεί ήταν ειλημμένη.
Πολιτική ψυχραιμία
Παλαιό στέλεχος του ΠΑΣΟΚ σχολίαζε σε πηγαδάκι το λεγόμενο timing στην πολιτική και πώς γράφεται η πολιτική ιστορία. Στο πλαίσιο αυτό έλεγε πως αν ο Ανδρέας Λοβέρδος είχε την υπομονή να παραμείνει στο ΠΑΣΟΚ και να μην προχωρήσει βεβιασμένα στη μεγάλη έξοδο, χωρίς προφανή λόγο, σήμερα θα ήταν ένα από τα φαβορί για την ηγεσία, καθώς έχει τα χαρακτηριστικά που χρειάζεται το κόμμα αυτή την περίοδο και ίσως σε σύντομο χρονικό διάστημα να ήταν και αρχηγός της αξ. αντιπολίτευσης. «Αντί για αυτό είναι στα αζήτητα», έλεγε, σχολιάζοντας πως η πολιτική θέλει υπομονή και στρατηγική.
Διπλό μήνυμα
Το θέμα ήταν επετειακό. Τα 50 χρόνια από την εγκαθίδρυση της Γ΄ Ελληνικής Δημοκρατίας. Ο πρωθυπουργός όμως στη χθεσινή ομιλία του φρόντισε να στείλει δύο πολιτικά μηνύματα πιο σύγχρονα: πρώτον, με την αναφορά του πως η Ν.Δ. «είναι ένα κόμμα δυναμικό που θέλει να καινοτομεί χωρίς να χάνει την ταυτότητά του» απάντησε για μία ακόμα φορά στους επικριτές του που μιλούν για μετάλλαξη του κόμματος. Δεύτερον, είπε πως η Ελλάδα το 2027, «όταν θα ξανασυναντηθούμε στις κάλπες», θα είναι καλύτερη από τη σημερινή, στέλνοντας μήνυμα σε εχθρούς και φίλους πως η κυβέρνηση έχει ακόμα μπροστά της τρία γεμάτα χρόνια.