Ετερόκλητο πηγαδάκι
Η εκδήλωση στο Προεδρικό Μέγαρο από τη φύση της είναι τέτοια που φέρνει πιο κοντά βουλευτές και στελέχη όλων των κομμάτων. Σε ποια άλλη εκδήλωση θα μπορούσαμε να δούμε πηγαδάκι με τον Στέφανο Κασσελάκη, τον Γιώργο Γαβρήλο (ΣΥΡΙΖΑ), τον Παύλο Χρηστίδη, τον Τάσο Νικολαΐδη (ΠΑΣΟΚ), τον Δημήτρη Κούβελα και τον Γιάννη Λοβέρδο από τη Ν.Δ. Αν θέλετε να μάθετε τι έλεγαν θα σας απογοητεύσω, γιατί η συζήτηση παραήταν ελαφριά.
Γνωριμίες
Στα ενδιαφέροντα ντεσού του Προεδρικού ήταν και η πρόθεση του Παύλου Χρηστίδη να γνωρίσει τον Στέφανο Κασσελάκη σε κόσμο που δεν γνώριζε. Ετσι, σε κάποιο σημείο της βραδιάς πήγε τον πρόεδρο του ΣΥΡΙΖΑ προς το μέρος της Ελένης Βατσινά, βουλευτού Ηρακλείου του ΠΑΣΟΚ, και έγιναν οι συστάσεις.
Αβρότητες
Από τους πολλούς εναγκαλισμούς και τις αβρότητες που έλαβαν χώρα στο Προεδρικό Μέγαρο για την επέτειο της αποκατάστασης της Δημοκρατίας, από τις πιο θερμές ήταν αυτή μεταξύ του υπουργού Εξωτερικών Γιώργου Γεραπετρίτη και του υπουργού Μετανάστευσης και Ασύλου Νίκου Παναγιωτόπουλου, οι οποίοι πραγματικά έδειχναν ενθουσιασμένοι ο ένας με τον άλλον κατά τη συνάντησή τους.
Ούτε ματιά
Για μία ακόμα φορά ο Χάρης Δούκας και ο Νίκος Ανδρουλάκης βρέθηκαν στον ίδιο χώρο και δεν αντάλλαξαν όχι κουβέντα, αλλά ούτε ματιά. Οπως φαίνεται, μέχρι τις εκλογές στο ΠΑΣΟΚ έτσι θα πάμε.
Τυπική χειραψία
Στα ενδιαφέροντα της προχθεσινής εκδήλωσης ήταν και η –μάλλον τυπική– χειραψία μεταξύ του Κυριάκου Μητσοτάκη και του Μαργαρίτη Σχοινά, ο οποίος όπως όλα δείχνουν δεν πρόκειται να προταθεί από τον πρωθυπουργό για μια δεύτερη θητεία στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή.
Εμφαση στο κράτος δικαίου
Μεγάλη έμφαση στην έκθεση της Κομισιόν για το κράτος δικαίου στην Ελλάδα έδωσε χθες ο Παύλος Μαρινάκης κατά την ενημέρωση των πολιτικών συντακτών, τονίζοντας πως τα όσα αναφέρει η έκθεση αποτελούν «την καλύτερη και πιο ηχηρή απάντηση σε όσους συστηματικά επιχειρούν με fake news να συκοφαντήσουν την Ελλάδα στο εξωτερικό». Ο εκπρόσωπος, πάντως, παραδέχθηκε πως «έχουμε να κάνουμε πολλά βήματα ακόμη προκειμένου να υλοποιήσουμε τους στόχους μας». Εξτρα λεπτομέρεια: Ο εκπρόσωπος είχε και προσωπική συμμετοχή, καθώς ασχολήθηκε ως αρμόδιος υπουργός με το σκέλος της ελευθερίας του Τύπου, όπου ο βαθμός ήταν πολύ καλύτερος από πέρυσι.