Σας έγραφα χθες για το μπέρδεμα που έγινε με τους γενικούς στο υπουργείο Εσωτερικών, καθώς υπήρξε καραμπόλα μεταξύ Κάρναβου και Χιονίδη. Οπως φάνηκε όμως εκ των υστέρων, στο συγκεκριμένο υπουργείο υπήρξαν μπερδέματα και μετά τις αλλαγές. Πάρα πολλοί θεώρησαν πως ο Νάσος Μπαλέρμπας αποχώρησε από την κυβέρνηση, κάτι που όμως δεν ισχύει. Ο Μπαλέρμπας ήταν γενικός γραμματέας Εσωτερικών και Οργάνωσης και μετά την αποχώρηση του Σταυριανουδάκη –λόγω της υπόθεσης της διαρροής των e-mails– πήρε και τις αρμοδιότητες της Αυτοδιοίκησης. Με τις προχθεσινές αλλαγές ο κ. Χιονίδης ανέλαβε γραμματέας Αυτοδιοίκησης, με πολλούς να θεωρούν πως παύθηκε ο Μπαλέρμπας, ο οποίος όμως παραμένει στη θέση του, απλώς κρατώντας τις αρμοδιότητες του Εσωτερικών και Οργάνωσης, χωρίς τις έξτρα αρμοδιότητες που είχε αναλάβει προσωρινά μετά την αποχώρηση Σταυριανουδάκη.
Κανένα αίτημα
Η Προεδρία της Δημοκρατίας δεν προτίθεται να απαντήσει στο αίτημα της Ζωής Κωνσταντοπούλου να δοθούν τα πρακτικά της σύσκεψης των πολιτικών αρχηγών της 6ης Ιουλίου 2015, για τον εξής απλό λόγο: το αίτημα δεν έχει κατατεθεί επισήμως. Εφόσον γίνει, προφανώς και θα υπάρξει επίσημη απάντηση, όπως προβλέπεται. Υπενθυμίζεται πως η πρόεδρος της Πλεύσης Ελευθερίας δήλωσε δημοσίως ότι έχει καταθέσει τέτοιο αίτημα, τονίζοντας μάλιστα πως το υποστήριξε τόσο ο Δημήτρης Κουτσούμπας όσο και ο πρωθυπουργός.
Ωρα… μπάσκετ
Συνήθως το υπουργικό συμβούλιο ξεκινάει πιο αργά. Χθες ορίστηκε για τις 10 το πρωί, με πολλούς υπουργούς να εκφράζουν την ικανοποίησή τους, καθώς έτσι θα μπορούσαν να προλάβουν και τον αγώνα της Εθνικής με την Ισπανία, ασχέτως αν το αποτέλεσμα στο τέλος δεν ικανοποίησε, καθώς η Εθνική, παρά τη μεγάλη προσπάθεια, έχασε στο τέλος από τον «κακό της δαίμονα», τους Ισπανούς.
Μήνυμα σε άλλους
Η προαναγγελθείσα αποχώρηση της Ζέφης Δημαδάμα από την κυβέρνηση έγινε δεκτή με ένα πολύ σκληρό σχόλιο από τον Μιχάλη Κατρίνη. Ο υποψήφιος αρχηγός του ΠΑΣΟΚ έγραψε στο Χ πως «όσα στελέχη της Κεντροαριστεράς αναζητούν καρέκλες στην κυβέρνηση του κ. Μητσοτάκη έχουν την τύχη και τη μεταχείριση προϊόντων μιας χρήσεως», με το μήνυμα να μην πηγαίνει μόνο στην κ. Δημαδάμα, αλλά μάλλον να είναι ευρύτερο για τους κεντρογενείς της Ν.Δ.