Το ερώτημα είναι πότε ξεκίνησε να συζητιέται το όνομα του Τζιτζικώστα για τη θέση του επιτρόπου. Οι πληροφορίες της στήλης λένε πως τουλάχιστον εδώ και τρεις μήνες υπήρχε το όνομα του περιφερειάρχη στο τραπέζι του πρωθυπουργού. Και εξαρχής, βάσει συγκεκριμένου σκεπτικού, είχε αυξημένες πιθανότητες, όσο κι αν πολλοί δεν το πίστευαν. Οσο περνούσε ο καιρός η ιδέα στο μυαλό του Κυριάκου Μητσοτάκη γινόταν όλο και πιο καθαρή. Κυβερνητικές πηγές, μάλιστα, λένε στη στήλη πως εδώ και έναν μήνα ο Τζιτζικώστας ήταν ουσιαστικά το απόλυτο φαβορί, με την επιλογή να οριστικοποιείται την περασμένη Τρίτη οπότε ο περιφερειάρχης πέρασε ινκόγκνιτο το κατώφλι του πρωθυπουργικού γραφείου.
«Ελέω Θεού» αξιώματα
Από τις συζητήσεις που είχα με κυβερνητικές πηγές για την επιλογή του Τζιτζικώστα, κρατάω μια λέξη που άκουσα πολλές φορές σχεδόν μονότονα: «εκλεγμένος». Οι πηγές την επαναλάμβαναν διαρκώς, σαν να ήθελαν να στείλουν και ένα μήνυμα σε μια κάστα ανθρώπων, που θεωρούν πως μπορούν να παίρνουν διαρκώς υψηλά αξιώματα «ελέω Θεού», χωρίς να έχουν μοχθήσει μια φορά να φέρουν έναν ψηφοφόρο στις κάλπες, επειδή θεωρούν ότι ανήκουν σε μια πολιτική ελίτ.
Σφήνα ο Μπακόλας
Ενα πρόσωπο πάντως που εκδήλωσε ενδιαφέρον για τη θέση του επιτρόπου χωρίς να πάρει δημοσιότητα ήταν και ο γενικός γραμματέας του Ευρωπαϊκού Λαϊκού Κόμματος, Θανάσης Μπακόλας. Κρίθηκε, ωστόσο, πως δεν έχει τα χαρακτηριστικά για να προχωρήσει κάτι τέτοιο.
Χειρισμοί Βέμπερ
Φεύγω από τον επίτροπο, αλλά μένω στις Βρυξέλλες. Μπορεί ο Βαγγέλης Μεϊμαράκης να μην κατάφερε να εκλεγεί αντιπρόεδρος στο ΕΛΚ, αλλά αυτό δεν αλλάζει τη σχέση που έχει με το Μαξίμου και τον γενικότερο ρόλο του πρώην προέδρου της Ν.Δ. Στην Ηρώδου Αττικού τον θεωρούν asset για την ευρωομάδα της Νέας Δημοκρατίας. Οσον αφορά τη μη εκλογή του, εκτιμάται πως οφείλεται σε πολιτικά μαγειρέματα και κυρίως σε λάθος χειρισμούς του Βέμπερ.
Θέλει να φύγει
Στέλεχος του ΣΥΡΙΖΑ το τελευταίο διάστημα ψάχνεται διαρκώς να φύγει από το «κόμμα Κασσελάκη», όπως το λέει, και να πάει στο ΠΑΣΟΚ. Το θέμα είναι σε ποιο ΠΑΣΟΚ, αφού κανείς δεν ξέρει ποιος θα είναι πρόεδρος σε δύο μήνες. Οπότε περιμένει…
Στην Περιφέρεια Αττικής ο Φραγκάκης
Στον Αναπτυξιακό Οργανισμό της Περιφέρειας Αττικής αναμένεται να τοποθετηθεί το επόμενο διάστημα ο Δημήτρης Φραγκάκης, που πριν από λίγο καιρό αποχώρησε από τη θέση του γενικού γραμματέα του ΕΟΤ. Ο Φραγκάκης έχει άριστη σχέση με τον Νίκο Χαρδαλιά, καθώς γνωρίζονται από παλιά, ενώ στην επιλογή του έπαιξε ρόλο και η γνώση της τοπικής αυτοδιοίκησης, καθώς την πενταετία 2014-2019 διετέλεσε γενικός γραμματέας του Δήμου Χανίων.
Κεντρώος πρόεδρος
Η επιλογή του Απόστολου Τζιτζικώστα για τη θέση του επιτρόπου, λένε πολλοί ότι μειώνει την πιθανότητα ο επόμενος ή η επόμενη Πρόεδρος της Δημοκρατίας να είναι από τον καθαρόαιμο χώρο της Δεξιάς. Ενδιαφέρον.
Εκπληξη από Βελόπουλο
Στο θέμα του Προέδρου της Δημοκρατίας εντείνονται πάντως οι φήμες πως ο Κυριάκος Βελόπουλος θα επιχειρήσει να διεμβολίσει εκ νέου τη Ν.Δ., προτείνοντας για Πρόεδρο της Δημοκρατίας «ηχηρό πρόσωπο από τον χώρο της Κεντροδεξιάς».
Δεν πέρασε…
Κάτι που δεν μπορεί να περάσει απαρατήρητο από τις πρόσφατες αλλαγές των γενικών γραμματέων, είναι πως τελικά ο Αδωνις Γεωργιάδης δεν κατάφερε να περάσει τον «δικό του» Γιώργο Παπαδημητρίου ως γενικό γραμματέα στο Υγείας, παρά το γεγονός ότι το ήθελε διακαώς και δεν το έκρυβε. Και όπως έλεγε συνάδελφός του υπουργός, «δεν είναι πολλές οι φορές που ο Αδωνις δεν καταφέρνει να περάσει το δικό του», κάτι που αν μη τι άλλο είναι αξιοσημείωτο. Το κώλυμα λέγεται πως προέκυψε και εντός του υπουργείου, χωρίς ωστόσο να είναι σαφές ποιος δεν ήθελε τον εκλεκτό του υπουργού στη θέση του γενικού.
Παλιά κόντρα της ΠΑΣΠ
Ο ανασχηματισμός των γραμματέων είχε αναμφίβολα «γαλάζιο» χρώμα, αλλά υπάρχουν και ενδιαφέρουσες ιστορίες με πράσινη απόχρωση. Για παράδειγμα, ένας νέος γενικός γραμματέας της κυβέρνησης είχε εσωκομματική κόντρα με κυβερνητικό στέλεχος στα φοιτητικά τους χρόνια, ως μέλη αμφότεροι της ΠΑΣΠ. Το αστείο είναι πως τα δύο αυτά στελέχη ακόμη και ως μέλη της κυβέρνησης της Ν.Δ. δεν έχουν καλές σχέσεις μεταξύ τους. Αποδεικνύοντας ότι οι παλιές «αγάπες» δεν ξεχνιούνται.
Αριστερός γενικός
Ανάμεσα στους νέους γενικούς γραμματείς που ανακοινώθηκαν υπάρχει και ένας που δεν είναι ούτε Ν.Δ. ούτε ΠΑΣΟΚ, αλλά αριστερός. Και όπως μου έλεγε καλή πηγή, «πολύ αριστερός», τουτέστιν ριζοσπάστης, πιο αριστερός και από τον ΣΥΡΙΖΑ. Για να το θέσουμε βέβαια στη σωστή του βάση, το εν λόγω πρόσωπο έχει και τα προσόντα για τη συγκεκριμένη θέση, ενώ δεν υπήρξε ποτέ σε κάποιο κόμμα, απλώς οι απόψεις του είναι πολύ αριστερές. Αυτό θα πει πολυσυλλεκτικότητα.
Πιθανές οι αποχωρήσεις
Στασιμότητα επικρατεί τις τελευταίες ημέρες στο ΠΑΣΟΚ. Λίγο η κόπωση, λίγο το βαθύ καλοκαίρι έχουν βάλει τους υποψήφιους αρχηγούς σε φάση ρουτίνας, με περιοδείες κυρίως στην περιφέρεια, καθώς η Αθήνα έχει αρχίσει να αδειάζει. Αυτό που μου έλεγαν από πολλά επιτελεία υποψηφίων είναι πως άπαντες περιμένουν τις δημοσκοπήσεις στα τέλη Αυγούστου για να δουν τις επόμενες κινήσεις τους. Στο πλαίσιο αυτό κανείς δεν μπορεί να αποκλείσει στα τέλη του μήνα, με αρχές Σεπτεμβρίου, να υπάρχουν νέες αποχωρήσεις από την κούρσα ηγεσίας του Κινήματος, που θα ανακατέψουν εκ νέου την τράπουλα.