Ζωογόνο χυμό της δημοκρατίας, χαρακτήρισε ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, Κάρολος Παπούλιας τις εκλογές από τα Ιωάννινα, όπου άσκησε το εκλογικό του δικαίωμα.
Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας βγαίνοντας από το εκλογικό τμήμα δήλωσε:
«Μια πολύ σημαντική ημέρα. Αυτοδιοικητικές εκλογές, ο ζωογόνος χυμός της Δημοκρατίας. Έχουμε ιστορική παράδοση στον τόπο μας. Πάντοτε οι τοπικοί άρχοντες διαδραμάτιζαν πολύ σημαντικό ρόλο στις δύσκολες στιγμές του λαού μας. Ελπίζω σήμερα με την ψήφο του λαού να εκλεγούν αυτοί που έχουν μεράκι να προσφέρουν σε αυτόν το τόπο».
Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας συνοδευόταν από την σύζυγό του και προσερχόμενος στο εκλογικό τμήμα ρώτησε, όσους βρίσκονταν εκεί, εάν ψήφισαν.