Στην Αθήνα και στα Σκόπια οι προετοιμασίες για τη συνάντηση της Πρέσπας, όπου θα υπογραφεί η συμφωνία ανάμεσα σε Ελλάδα και ΠΓΔΜ για το ονοματολογικό, είναι πυρετώδεις.
Η Κυριακή εξακολουθεί να παραμένει η επικρατέστερη ημέρα για την πραγματοποίηση της τελετής, η οποία θα πραγματοποιηθεί στη βόρεια πλευρά της Μεγάλης Πρέσπας, δηλαδή στην ΠΓΔΜ.
![Μακεδονικό: Στο έδαφος της ΠΓΔΜ η υπογραφή της συμφωνίας-1](https://www.kathimerini.gr/resources/toolip/img/2018/06/15/zaev-tsipras-thumb-large.jpg)
Η συμφωνία θα υπογραφεί από τους δύο υπουργούς Εξωτερικών Ελλάδας και ΠΓΔΜ Νίκο Κοτζιά και Νίκολα Ντιμιτρόφ, παρουσία, βεβαίως, των πρωθυπουργών Αλέξη Τσίπρα και Ζόραν Ζάεφ. Εχουν προσκληθεί ο γ.γ. του ΟΗΕ Αντόνιο Γκουτιέρες, ο προσωπικός απεσταλμένος του για το ονοματολογικό Μάθιου Νίμιτς, ο γ.γ. του ΝΑΤΟ Γενς Στόλτενμπεργκ και η ύπατη εκπρόσωπος της Ε.Ε. Φεντερίκα Μογκερίνι.
Η κυβέρνηση δεν θέλει να αναβάλει για ακόμα μία μέρα την υπογραφή για λόγους συμβολικούς αλλά και πρακτικούς. Οι πρακτικοί λόγοι αφορούν, βεβαίως, την εκκίνηση των διαδικασιών στην ΠΓΔΜ.
![Μακεδονικό: Στο έδαφος της ΠΓΔΜ η υπογραφή της συμφωνίας-2](https://www.kathimerini.gr/resources/toolip/img/2018/06/15/29s120kotz-thumb-large.jpg)
Αμέσως μόλις υπογραφεί η συμφωνία, ο κ. Ζάεφ θα την καταθέσει προς ψήφιση στη Βουλή. Δεδομένου ότι ο πρόεδρος της ΠΓΔΜ αναμένεται να αναπέμψει το νομοσχέδιο έγκρισης της συμφωνίας με την Ελλάδα, θα πρέπει να ακολουθήσει και μια δεύτερη, ανάλογη κοινοβουλευτική διαδικασία, προκειμένου το κείμενο να επικυρωθεί.