Ο υφυπουργός Εξωτερικών για την Οικονομική Διπλωματία και Εξωστρέφεια, Κώστας Φραγκογιάννης, μεταβαίνει στην πρωτεύουσα του Αζερμπαϊτζάν, Μπακού, συνοδευόμενος από κλιμάκιο του υπουργείου Εξωτερικών και εκπρόσωπο της Enterprise Greece.
Σκοπός της επίσκεψης είναι, όπως αναφέρει σε ανακοίνωσή του το ΥΠΕΞ, αφενός η συμμετοχή στην 5η Σύνοδο της Μεικτής Διυπουργικής Επιτροπής Ελλάδας-Αζερμπαϊτζάν για θέματα συνεργασίας στους τομείς οικονομίας, ενέργειας, τεχνολογίας, και αφετέρου η πραγματοποίηση επαφών με Αζέρους κυβερνητικούς αξιωματούχους.
Ο κ. Φραγκογιάννης θα συμπροεδρεύσει αύριο στη Μεικτή Διυπουργική Επιτροπή. Την ίδια ημέρα θα έχει χωριστές συναντήσεις με τον υπουργό Ενέργειας του Αζερμπαϊτζάν Parviz Shahbazov, τον υπουργό Οικονομίας Mikayil Jabbarov, τον υφυπουργό Εξωτερικών αρμόδιο για τις Διεθνείς Οικονομικές Σχέσεις Yalchin Rafiyev, καθώς και με τον πρόεδρο του κρατικού ενεργειακού ομίλου SOCAR, Rovshan Najaf.