Ο επιφανής ναύαρχος επανεκλέγεται στο αξίωμα του προέδρου της Δημοκρατίας από τη Βουλή και τη Γερουσία. Παραιτείται, οριστικά αυτήν τη φορά, τον Δεκέμβριο της ίδιας χρονιάς, για λόγους υγείας. Η «Κ» αναφέρει: «Πλήθουσα χθες η αίθουσα της Βουλής με τους εις αυτήν συγκεντρωθέντας βουλευτάς και γερουσιαστάς προς εκλογήν του οριστικού προέδρου της Δημοκρατίας».
![100 Χρόνια «Η Καθημερινή»: Ενας αιώνας με ένα κλικ – 1929: Ο Παύλος Kουντουριώτης πρόεδρος της Δημοκρατίας-1](https://www.kathimerini.gr/resources/toolip/img/2019/03/10/100yk_ptd.jpg)
Ο Παύλος Κουντουριώτης διά χειρός Κωνσταντίνου Παρθένη (Εθνικό Ιστορικό Μουσείο, Αθήνα).