Ξενικά σήμερα η νέα ομάδα της Αστυνομίας «Δράση» που αποτελεί στην ουσία την δίκυκλη ΟΠΚΕ (Ομάδες Πρόληψης και Καταστολής Εγκλήματος) .
![«Δράση»: Η νέα δίκυκλη ομάδα της αστυνομίας (φωτογραφίες)-1](https://www.kathimerini.gr/resources/toolip/img/2019/11/11/astynomia--o_2.jpg)
H «Δράση» αντικαθιστά την ομάδα «Δέλτα» και παρουσιάστηκε το πρωί στο Ζάππειο Μέγαρο.
![«Δράση»: Η νέα δίκυκλη ομάδα της αστυνομίας (φωτογραφίες)-2](https://www.kathimerini.gr/resources/toolip/img/2019/11/11/astynomia--o_3.jpg)
Η νέα ομάδα θα αποτελείται συνολικά από 51 αστυνομικούς, χωρισμένους σε δέκα ομάδες των 5 μελών έκαστη, οι οποίες θα κυκλοφορούν σε εξάωρες βάρδιες – δύο ομάδες το πρωί, άλλες δύο το βράδυ και μια εφεδρεία για επέμβαση όπου χρειαστεί.
![«Δράση»: Η νέα δίκυκλη ομάδα της αστυνομίας (φωτογραφίες)-3](https://www.kathimerini.gr/resources/toolip/img/2019/11/11/astynomia--o_4.jpg)
![«Δράση»: Η νέα δίκυκλη ομάδα της αστυνομίας (φωτογραφίες)-4](https://www.kathimerini.gr/resources/toolip/img/2019/11/11/astynomia--o_5.jpg)