Σε ένα αλλιώτικο κλίμα έλαβε χώρα φέτος η φωταγώγηση του δέντρου στην πλατεία Συντάγματος εξαιτίας των μέτρων κατά του νέου κορωνοϊού.
![Μια διαφορετική φωταγώγηση του δέντρου στο Σύνταγμα (βίντεο)-1](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2020/12/christmas-1.jpg?1607973842956)
Για αυτό τον λόγο, ο Δήμος Αθηναίων επέλεξε να μοιραστεί το εορταστικό γεγονός μέσω μιας χριστουγεννιάτικης ιστορίας με ήρωες εκείνους που έχουν επιληφθεί επί μακρόν τη φωταγώγηση της πόλης και τον στολισμό της.
![Μια διαφορετική φωταγώγηση του δέντρου στο Σύνταγμα (βίντεο)-2](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2020/12/christmas-5.jpg?1607973951054)
«Φέτος ο Δήμος Αθηναίων απευθύνει το μεγάλο ευχαριστώ που οφείλει στους ανθρώπους του» τονίζει στο μήνυμά του με αφορμή τη φωταγώγηση του δέντρου ο Δήμαρχος Αθηναίων Κώστας Μπακογιάννης.
Και προσθέτει χαρακτηριστικά: «Τους αφανείς ήρωες, που ακούραστα παραμένουν στην πρώτη γραμμή, όχι μόνο τα Χριστούγεννα αλλά κάθε μέρα, βάζοντας πλάτη για να «σπάει» η σκοτεινιά της εποχής για τους κατοίκους αυτής της πόλης. Φέτος τα φώτα σ’ αυτούς που πραγματικά δίνουν φως στη ζωή μας. Καλά Χριστούγεννα»
![Μια διαφορετική φωταγώγηση του δέντρου στο Σύνταγμα (βίντεο)-3](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2020/12/christmas-3.jpg?1607973859060)