Εντυπωσιακές είναι οι εικόνες από τη συνεκπαίδευση Passex (Passing Exercise) μεταξύ της φρεγάτας του Βασιλικού Ναυτικού του Ηνωμένου Βασιλείου HMS Kent και της πυραυλάκατου (ΤΠΚ) Δανιόλος που διεξήχθη στη θαλάσσια περιοχή του Σαρωνικού Κόλπου.
![Σαρωνικός: Πώς συνεργάστηκαν βρετανική φρεγάτα και ελληνική πυραυλάκατος (εικόνες)-1](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2021/06/25_jun_006.jpg?1624627837554)
Κατά τη διάρκεια της συνεκπαίδευσης εκτελέστηκαν αντικείμενα επικοινωνιών, σύνθεσης και ανταλλαγής τακτικής εικόνας περιοχής, προχωρητικοί ελιγμοί, καθώς και συνεργασία με ελικόπτερο.
Η εν λόγω δραστηριότητα συνέβαλε στην προαγωγή του επιπέδου της επιχειρησιακής ετοιμότητας, μαχητικής ικανότητας και συνεργασίας των συμμετεχόντων σε διμερές και διασυμμαχικό πλαίσιο, όπως τονίζεται σε ανακοίνωση του ΓΕΕΘΑ.
![Σαρωνικός: Πώς συνεργάστηκαν βρετανική φρεγάτα και ελληνική πυραυλάκατος (εικόνες)-2](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2021/06/25_jun_007.jpg?1624627851856)
![Σαρωνικός: Πώς συνεργάστηκαν βρετανική φρεγάτα και ελληνική πυραυλάκατος (εικόνες)-3](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2021/06/25_jun_004-1.jpg?1624627872297)