Ολοκληρώθηκε με επιτυχία η συνεκπαίδευση PASSEX (Passing Exercise) της φρεγάτας «Αιγαίον» με την ισραηλινή κορβέτα «INS NITZAHON» που διεξήχθη βορειοδυτικά της Κρήτης.
![Πολεμικό ναυτικό: Συνεκπαίδευση Ελλάδας – Ισραήλ βορειοδυτικά της Κρήτης-1](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2021/08/3246827.jpg?1630428161911)
Όπως ανακοινώθηκε, η συνεκπαίδευση πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 28 Αυγούστου 2021. Κατά τη διάρκεια του PASSEX, εκτελέστηκαν αντικείμενα σύνθεσης και ανταλλαγής τακτικής εικόνας, επικοινωνιών καθώς και προχωρητικοί ελιγμοί.
![Πολεμικό ναυτικό: Συνεκπαίδευση Ελλάδας – Ισραήλ βορειοδυτικά της Κρήτης-2](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2021/08/3246828.jpg?1630428185376)
Η συνεκπαίδευση αναβαθμίζει το επίπεδο της επιχειρησιακής ετοιμότητας, μαχητικής ικανότητας και συνεργασίας των συμμετεχόντων και ενισχύει τις διμερείς και πολυμερείς στρατιωτικές σχέσεις Ελλάδας – Ισραήλ με κοινό στόχο τη διατήρηση της ασφάλειας και της σταθερότητας στην περιοχή της Ανατολικής Μεσογείου.