Ξεκίνησε ο εμβολιασμός έναντι της Covid-19 στους εργάτες γης στην περιοχή της Νέας Μανωλάδας Ηλείας, με απόφαση του υπουργού Υγείας, Θάνου Πλεύρη.
Σύμφωνα με το υπουργείο Υγείας, στόχος είναι να ελαχιστοποιηθούν οι παράγοντες κινδύνου νόσησης για τους ίδιους και διασποράς στην ευρύτερη κοινότητα, όπου εργάζονται και δραστηριοποιούνται.
Είχε προηγηθεί συνάντηση του κ. Πλεύρη με τους εκπροσώπους των εργατών γης της περιοχής, στην οποία συμφωνήθηκε να ξεκινήσουν άμεσα οι εμβολιασμοί, όπως και έγινε.
Την προηγούμενη εβδομάδα εμβολιάστηκαν στο Κοινοτικό Γραφείο της Νέας Μανωλάδας από την Κινητή Μονάδα της 6ης ΥΠΕ, 84 άνθρωποι και την Παρασκευή 21/1 θα πραγματοποιηθεί δεύτερη εμβολιαστική δράση.
Σκοπός της πολιτικής ηγεσίας του Υπουργείου, είναι να καλυφθεί πλήρως η συγκεκριμένη πληθυσμιακή ομάδα.
Ακολουθήστε το kathimerini.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο kathimerini.gr