Επιχείρηση απεγκλωβισμού εννέα ατόμων που επιχείρησαν να μετακινηθούν με δύο οχήματα από κατάλυμα όπου διέμεναν στο Λιβάδι του Δήμου Μαλεβιζίου Ηρακλείου πάνω από το χωριό Κρουσώνας, έστησε η Πυροσβεστική Υπηρεσία με την συμμετοχή δύναμης της ΕΜΑΚ με επτά άνδρες και ένα ερπυστριοφόρο όχημα.
Η επιχείρηση διήρκησε δύο περίπου ώρες και οι τέσσερις ενήλικες μαζί με τα πέντε ανήλικα παιδιά, επετεύχθη να μεταφερθούν σε ασφαλές σημείο στον Κρουσώνα. Σύμφωνα με την Πυροσβεστική, τα εννέα άτομα που διέμεναν στο κατάλυμα θέλησαν να μετακινηθούν και να προλάβουν την επιδείνωση του καιρού, καθώς ένα από τα παιδιά ένιωθε αδιαθεσία.
Το πυκνό χιόνι που είχε στρωθεί στην περιοχή ακινητοποίησε τα οχήματα των οποίων οι επιβάτες κάλεσαν σε βοήθεια. Πάντως την ίδια ώρα ο αντιπεριφερειάρχης Ηρακλείου Νίκος Συριγωνάκης, κάλεσε για μία ακόμη φορά τους πολίτες να μην κάνουν άσκοπες μετακινήσεις, ιδιαίτερα τις ώρες που τα καιρικά φαινόμενα θα βρίσκονται σε επιδείνωση.
Ακολουθήστε το kathimerini.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο kathimerini.gr