H Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών (ΣΜΥ) του στρατού διεξήγαγε χειμερινή εκπαίδευση – διαβίωση στο Περτούλι Τρικάλων με τους εκπαιδευόμενους να περνούν από σειρά δοκιμασιών.
Ειδικότερα, σύμφωνα με το ΓΕΣ, οι σπουδαστές της ΙΙας Τάξης πραγματοποίησαν εκπαίδευση στο Κέντρο Εκπαίδευσης Ορεινού Αγώνα Χιονοδρόμων (ΚΕΟΑΧ) στον Όλυμπο, από τις 7 έως τις 18 Φεβρουαρίου 2022.
![Εντυπωσιακές εικόνες από τη χειμερινή εκπαίδευση της Σχολής Μονίμων Υπαξιωματικών-1](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2022/02/ges4.jpg?1645459664838)
![Εντυπωσιακές εικόνες από τη χειμερινή εκπαίδευση της Σχολής Μονίμων Υπαξιωματικών-2](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2022/02/ges3.jpg?1645459565510)
Το πρόγραμμα της εκπαίδευσης περιελάμβανε αντικείμενα εκμάθησης τεχνικών επιβίωσης και διεξαγωγή ασκήσεων μικρών κλιμακίων υπό αντίξοες καιρικές συνθήκες.
![Εντυπωσιακές εικόνες από τη χειμερινή εκπαίδευση της Σχολής Μονίμων Υπαξιωματικών-3](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2022/02/ges2.jpg?1645459422455)
Ακολουθήστε το kathimerini.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο kathimerini.gr