«Μάχη» με τις φλόγες στο πύρινο μέτωπο που ξέσπασε στην τοπική κοινότητα Κορυφής του Δήμου Πύργου στην Ηλεία, συνεχίζουν να δίνουν ισχυρές πυροσβεστικές δυνάμεις το απόγευμα της Τετάρτης.
Μάλιστα, υπήρξε σοβαρή αναζωπύρωση με την Πυροσβεστική να σημειώνει ότι στην παρούφα φάση δεν απειλείται ο οικισμός.
Στο σημείο επιχειρούν 104 πυροσβέστες με 32 οχήματα, 4 ομάδες πεζοπόρων τμημάτων, ενώ από αέρος περιοδικά ρίψεις νερού επιχειρούν 7 αεροσκάφη και 5 ελικόπτερα ενώ ένα ακόμη ελικόπτερο λειτουργεί ως συντονιστικό.
Βίντεο από το τοπικό μέσο ilialive.gr:
Ακολουθήστε το kathimerini.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο kathimerini.gr