Ανησυχία προκάλεσαν νωρίτερα το απόγευμα της Τετάρτης οι αναζωπυρώσεις στην φωτιά που μαίνεται κοντά στο χωριό Κορυφή του Πύργου Ηλείας. Ωστόσο, η προσπάθεια των επίγειων και των εναέριων μέσων που επιχειρούσαν μέχρι το τελευταίο φως της ημέρας (7 αεροσκάφη και 6 ελικόπετρα) ήταν τιτάνια και έτσι η φωτιά πλέον έχει περιοριστεί σε μία χαράδρα χωρίς να απειλεί τον οικισμό.
Όπως ανέφερε στο Αθηναϊκό – Μακεδονικό Πρακτορείο Ειδήσεων ο αντιπεριφερειάρχης Ηλείας, Βασίλης Γιαννόπουλος, «μέχρι και λίγο πριν από τη δύση του επιχειρούσαν εναέρια μέσα, τα οποία μαζί με τις επίγειες δυνάμεις περιόρισαν την φωτιά σε μία χαράδρα, όπου τώρα καίει σε διάσπαρτες εστίες». Επίσης, όπως πρόσθεσε, «έχει μειωθεί η ένταση των ανέμων που πνέουν στην περιοχή», ενώ στο σημείο εξακολουθούν να επιχειρούν περίπου 80 πυροσβέστες με 25 οχήματα.
Ακολουθήστε το kathimerini.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο kathimerini.gr