Με νέα αύξηση των εναέριων πυροσβεστικών μέσων συνεχίζεται η επιχείρηση κατάσβεσης της πυρκαγιάς που καίει από το μεσημέρι της Πέμπτης (21/7) στην ευρύτερη περιοχή της Λύρας Σουφλίου και στο Εθνικό Πάρκο της Δαδιάς. Συνεχόμενες ρίψεις νερού πραγματοποιούν δέκα πυροσβεστικά αεροσκάφη και επτά ελικόπτερα εκ των οποίων τα δύο είναι στρατιωτικά και το ένα συντονιστικό, ενώ ισχυρές είναι και οι επίγειες πυροσβεστικές δυνάμεις που επιχειρούν στην περιοχή.
Αναφορικά με την εικόνα που παρουσιάζει αυτή την ώρα η πυρκαγιά, ο δήμαρχος της περιοχής, Παναγιώτης Καλακίκος, μιλώντας στο kathimerini.gr, σημειώνει τα εξής: «Η πυρκαγιά έχει ήδη συμπληρώσει 24ωρο. Οι άνεμοι δεν είναι ισχυροί, όμως αλλάζουν συνεχώς κατεύθυνση ενώ και οι πολλές διάσπαρτες εστίες καίνε πυκνό δάσος.
Η κινητοποίηση είναι πολύ μεγάλη: πολλά εναέρια, πολλοί πυροσβέστες, συνδρομή από τον δήμο, την περιφέρεια, το δασαρχείο και την αστυνομία. Ήδη από χθες το βράδυ, μηχανήματα του στρατού έχουν δημιουργήσει αντιπυρικές ζώνες και έναν προστατευτικό κλοιό γύρω από τους οικισμούς και την καρδιά του δάσους της Δαδιάς. Η φωτιά κινείται περιμετρικά του δάσους, στον μεγάλο πυρήνα δηλαδή, καίγοντας τις παρυφές του. Δεν απειλεί τον στενό πυρήνα. Κάνουμε ό,τι χρειάζεται για να μην καεί το δάσος».
Ακολουθήστε το kathimerini.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο kathimerini.gr