Την αντίδραση τους στη θέση της Ιεράς Συνόδου που τάσσεται κατά των αμβλώσεων εξέφρασαν μέλη του αντιεξουσιαστικού χώρου με συνθήματα που έγραψαν και μπογιές που έριξαν στην πρόσοψη του κτιρίου της Ιεράς Μητρόπολης Πατρών, επί της οδού Βότση στην Πάτρα.
Όπως μετέδωσε η ΕΡΤ, η «επίθεση» έγινε το πρωί της Πέμπτης από άγνωστους που πέταξαν τρικάκια στην είσοδο του Νικομείδειο Πνευματικού Κέντρου πλησίον του «Άξιον Εστί», στα οποία αναγραφόταν: «Νόμιμες και δωρεάν εκτρώσεις».
Κινητοποιήσεις διαμαρτυρίας έχουν προγραμματιστεί και σε άλλες πόλεις της Ελλάδας.
Ακολουθήστε το kathimerini.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο kathimerini.gr