Χειροπέδες σε έναν 43χρονο πέρασαν τα ξημερώματα της Τετάρτης (7/9) αστυνομικοί του Τμήματος Διαχείρισης Μετανάστευσης της Διεύθυνσης Αλλοδαπών Θεσσαλονίκης, καθώς εντοπίστηκε στην Εγνατία Οδό να οδηγά Ι.Χ. φορτηγό αυτοκίνητο με το οποίο μετέφερε 10 Σύρους (εκ των οποίων δύο ανήλικοι), που δεν διέθεταν τα απαραίτητα έγγραφα για τη νόμιμη παραμονή τους στη χώρα.
Ακολούθως, στα διόδια Ανάληψης ακινητοποιήθηκε έτερο Ι.Χ.Ε. αυτοκίνητο, το οποίο λειτουργούσε ως προπομπός, προκειμένου να ελέγχει τη διαδρομή και να ενημερώνει για την ύπαρξη αστυνομικών ελέγχων και συνελήφθησαν ο 22χρονος οδηγός και ο 36χρονος συνοδηγός.
Κατασχέθηκαν τα δύο οχήματα, εκ των οποίων το φορτηγό έφερε πλαστές πινακίδες κυκλοφορίας, δύο κινητά τηλέφωνα και το χρηματικό ποσό των 2.070 ευρώ.
Οι συλληφθέντες, με τη δικογραφία που σχηματίσθηκε σε βάρος τους από το Τμήμα Διαχείρισης Μετανάστευσης Θεσσαλονίκης, θα οδηγηθούν στον αρμόδιο Εισαγγελέα.
Ακολουθήστε το kathimerini.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο kathimerini.gr