Συνεκπαίδευση PASSEX (Passing Exercise) της φρεγάτας «Σπέτσαι» με την ισπανική φρεγάτα «ESPS Cristobal Colon» διεξήχθη στις 9 Σεπτεμβρίου στην ευρύτερη θαλάσσια περιοχή νοτιοδυτικά της Κρήτης.
Όπως ανακοινώθηκε, εκτελέστηκαν αντικείμενα σύνθεσης και ανταλλαγής τακτικής εικόνας, επικοινωνιών, ηλεκτρονικού πολέμου, προχωρητικών ελιγμών και αντιμετώπισης αεροπορικής απειλής (Air Defence Exercise – ADEX) με τη συμμετοχή δύο F-4 και δύο F-16 της Πολεμικής Αεροπορίας.
![Συνεκπαίδευση μονάδων Ναυτικού και Αεροπορίας με την ισπανική φρεγάτα «Cristobal Colon»-1](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2022/09/frig2-1.jpg?1662978945995)
![Συνεκπαίδευση μονάδων Ναυτικού και Αεροπορίας με την ισπανική φρεγάτα «Cristobal Colon»-2](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2022/09/frig3-1.jpg?1662979003842)
Η συνεκπαίδευση, προστίθεται στην ανακοίνωση, συνέβαλε στην προαγωγή του επιπέδου της επιχειρησιακής ετοιμότητας, της μαχητικής ικανότητας και συνεργασίας των συμμετεχόντων σε συμμαχικό πλαίσιο.
![Συνεκπαίδευση μονάδων Ναυτικού και Αεροπορίας με την ισπανική φρεγάτα «Cristobal Colon»-3](https://www.kathimerini.gr/wp-content/uploads/2022/09/frig4-1.jpg?1662979020050)
Ακολουθήστε το kathimerini.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο kathimerini.gr