Στην Αθήνα βρέθηκε χτες ο δήμαρχος της Νέας Υόρκης, Έρικ Άνταμς, ο οποίος συναντήθηκε με τον Κώστα Μπακογιάννη και υπέγραψε την αδελφοποίηση των δύο πόλεων.
Λίγες ώρες αφού είχε περάσει το κατώφλι του Δημαρχείου Αθηνών, όπου δήλωσε εντυπωσιασμένος από τον ψηφιακό «Πύργο Ελέγχου», ο πρώην αστυνομικός και πρώην γερουσιαστής μίλησε στην αγγλόφωνη «Κ» για την εμπειρία του στην ελληνική πρωτεύουσα, καθώς και τα κοινά της – πέρα από τα κίτρινα ταξί – με το «Μεγάλο Μήλο».
Εχοντας επισκεφτεί το κλεινόν άστυ πριν από 25 χρόνια, ο δήμαρχος της Νέας Υόρκης δήλωσε ότι πολλά πλέον έχουν αλλάξει: «Βλέπω μια πόλη καθαρή. Νιώθω ασφάλεια, άνεση».
Διαβάστε (στα αγγλικά) ολόκληρη τη συνέντευξη του Έρικ Άνταμς στο ekathimerini.com.